Kumuklar, Şehitliği Ruslara Bırakmadı!

Dağıstan’da geçtiğimiz ay açılan ve tartışmalara neden olan şehitlik üzerinde yapılan değişiklikler devam ediyor.

Şehitliğin orijinal versiyonunda Kumukça “şehit düşen Türk askerleri anısına” ifadesi, kimliği belirsiz kişilerce açılıştan yirmi gün sonra “Rusya ve Dağıstan özgürlüğü için savaşan askerler anısına” olarak değiştirilmişti.

Değişikliklerin kendilerinden bağımsız yapıldığını açıklayan Kumuk sivil toplum kuruluşları, bu durumu kabul etmediklerini belirten bir bildiri yayınlayıp olayı kınamışlardı.

Bu kınamanın üzerinden yaklaşık on gün sonra ise anıtta bir değişiklik daha meydana geldi ve “Rusya ve Dağıstan özgürlüğü için savaşan askerler anısına” ifadesinin üzerine Türk bayrağı asıldı. Bayrağın altında şu cümleler yer alıyor:

“Kumuk cemaatinden!

Kafkasyalı kardeşlerinizden!

Özgürlüğümüz için savaşan Osmanlı kardeşlerimizin anısına!

Kimseyi unutmadık, hiçbir şeyi unutmadık!”

Geçtiğimiz ay Kumuklar 1918 yılında Kafkasya’nın kurtuluşu için savaşan Osmanlı devletine bağlı Kafkas İslam Ordusu şehit askerleri için bir anıt inşa ettiler.

Kumuklar, Dağıstan’daki Türk kökenli yerli bir halktır. Yoğun olarak yaşadıkları Mahaçkale, Dağıstan Cumhuriyeti’nin başkentidir.

Kaynak: Ajans Kafkas

 

Yazan Editör - Oca 21 2019. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.