Rus Savaş Suçlusu Dugin’in Kızı Öldürüldü

Bir dönem Türkiye’de, Avrasya’yı haritada bile gösteremeyecek sözde Avrasyacı tiplerin yücelttiği Rusçuluk ideolojisinin fikir babalarından Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina, Moskova’da öldürüldü.

Putin’in akıl hocası olarak da bilinen Aleksandr Dugin, 2015 yılında yaptığı bir konuşmada Ukrayna’daki çatışmalar hakkında “bir profesör olarak söylüyorum; bütün Ukraynalılar öldürülmelidir, öldürülmelidir ve öldürülmelidir” demişti.

Dugin, Rusya’nın Çeçenistan’a ikinci kez saldırdığı 2000’li yılların başında, Rusya yönetimine bir Çeçen planı da hazırlamıştı. Dugin’in planına göre ikinci işgal harekatının, birinci savaş gibi başarısız olması ihtimali söz konusu olduğunda Çeçenistan’ın ikiye bölünmesi, istikrarı sağlayacaktı. Dugin, kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölünmüş bir Çeçenistan’ın kuzey veya güneyine verilecek sözde bir bağımsızlık (Abhazya ve Osetya bağımsızlıkları gibi) hem Çeçenleri ikiye bölecek hem olası çatışmalardan Rusya’yı izole edecek, hem de Rusya’yı bölgenin sözü geçen tek uzlaştırıcı(!) gücü (Karabağ gibi) yapacaktı.

Dugin’in bu planı, o dönem yeni iktidara gelen Putin tarafından beğenilmiş ve “son plan” olarak gizli ajandasına girmişti. Yine o dönemin bağımsızlık yanlısı bazı etkili Çeçen liderlerinin de desteklediği (tıpkı Türkiye’deki Mondros ve Sevr destekçileri gibi) bu plan, eski İçkerya Müftüsü Ahmet Kadirov’un, bağımsızlık yanlılarının Cahar Dudayev sonrası karmaşa içine düşmesinin ardından Moskova ile anlaşması neticesinde hayata geçirilmemişti. Çünkü Moskova’ya göre zaten Çeçen topraklarından İnguşetya isimli suni bir cumhuriyet koparılmış, Çeçenler dar bir alanda kalmıştı. Bağımsızlık yanlılarının neredeyse tek ekonomik kaynağı olan petrol gelirleri yarı yarıya azalmış, Çeçenler diğer Kafkasya cumhuriyetlerinden nispeten izole edilmişti. Rusya içerisinde etkin bir bağımsızlık destekçisi haline gelen Çeçen yeraltı gücüne vurulan darbeler de Çeçenleri neredeyse tamamen hareketsiz bırakmıştı. Dolayısıyle Dugin’in planına henüz ihtiyaç yoktu ama her zaman “son plan” olarak el altında tutuldu.

Dugin’in mimarı olduğu “bölünmüş Çeçenistan” planının halen Putin’in elinin altında olduğu ve olası bir “Çeçen darbesi” ihtimalinde gündeme getirileceği, Çeçenistan’ı yakından takip eden savaş uzmanları ve stratejistler tarafından uzun süredir biliniyor.

Dugin’in öldürülen kızı Darya da bir siyaset bilimci olarak tanınıyordu ve babasıyla aynı fikirleri savunuyordu. Rusya’nın 600 yıllık bir işgal politikasından sonra yaşaması mukadder olan sosyolojik kırılmaları ve olgunlaştıkça Rusya imparatorluğuna mezar olacak etnik sorunları değerlendirmekten aciz Türkiyeli kimi uzmanlar(!) gibi Ukrayna olaylarını sadece bir “küresel tezgahtan” ibaret olarak değerlendiren Darya Dugina, son olarak Ukraynalı direnişçilerin kalesi olarak bilinen Azov Çelik Fabrikası’nda poz vermişti.

Olaya şahit olanlardan dünyaya yayılan fotoğraf karesi, kızının öldüğü yere gelen Dugin’in başını ellerinin arasına alarak enkazı seyrederken yaşadığı dehşeti anlatıyor. Darya’nın ölümüne sebep olan patlamanın, aslında babası Dugin’e düzenlenmiş bir suikast olduğu ancak Dugin yerine Darya’nın öldüğü iddiaları da var.

 

Yazan Editör - Ağu 21 2022. Kategori Dünya, Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.