Yeni Bölücüler Maskhadov ve Süleymanov

Bağımsız Çeçen Cumhuriyeti İçkerya, kurulduğu günden bu yana sadece dışarıdan Rusya ve Rusya’ya hizmet eden yerli köleler tarafından değil, bir şekilde kendini gizlemiş ve fırsat bulduğunda ortaya çıkan içerideki hain unsurlar tarafından da saldırıya uğradı ve uğruyor.

İçeriden ilk hain bölücü hamle 90’ların başında İnguşları Çeçenlerden ayıran ve sözde bir devlet kuran, Boris Yeltsin’in uşağı Ruslan Auşev’di. Auşev’in İnguşları Çeçen toplumundan koparması, hem kendilerini Rusya’nın ebedi kölesi olma yoluna sokmuştu ve hem de Çeçen bağımsızlık mücadelesine ilk darbe olmuştu.

Aynı dönemde, Kafkas Halkları Federasyonu isimli köhne yapı ve Musa Şenibe isimli elebaşı, Abhazya savaşına tüm güçleriyle yardıma koşan Çeçenleri yalnız bırakarak, Rusya ile iyi geçineceklerini açıklamışlardı.

Çeçenistan içinde de çeşitli muhalif hareketler ortaya çıktı ancak bunların çoğu sonradan yok oldular veya direniş saflarına katıldılar.

Direnişin önde gelen liderlerinin çoğunun şehadetinin ardından yaşanan çekişmeler, dönemin Çeçenistan müftüsü Ahmet Kadirov’u ihanete sürükledi. O öldürüldükten sonra, Ramzan Kadirov liderliğindeki ailesi uzun yıllardan beri, tarihte görülmemiş bir bağlılıkla Rusya’ya hizmet ediyor.

Rusya – Ukrayna savaşıyla beraber askeri ve siyasi anlamda adeta yeniden doğacak bir cephe bulan Çeçen Cumhuriyeti İçkerya mücadelesi, şu anda da Anzor Maskhadov, Jambolat Süleymanov, Tumso Abdurahmanov, Movladi Udugov gibi isimlerin etrafında kümelenmiş azınlık bir grubun saldırısı altında.

90’larda, vatansever ve cesur ancak siyasi bilinçten uzak Çeçen gençleri dini söylemlerle vahhabi ve selefi terörizmin saflarına çekmeyi başaran Movladi Udugov’u örnek aldıkları hemen belli olan Anzor Maskhadov ve diğerleri, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev’in şahsına İçkeryacı görünerek saldırarak, onun şahsında İçkeriya Cumhuriyeti’ni hedef alıyorlar.

Kısa süre önce Paris’te sözde bir Çeçen Birliği kongresi düzenleyeceklerini açıklayan bu ihanet şebekesinin maksadı hemen belli olmaktadır. Bu sahtekar çetesinin asıl amacı, bu tip masum görünen faaliyetlerle Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın yeniden oluşmaya başlayan birliğini bozmak. Bu çok açıkça görünmektedir.

Türkiye ve Avrupa’da yaşayan Çeçenlere çağrımız, hırslarına yenik düşmüş Anzor Maskhadov, onun soy isminin popülerliğini kullanarak kendine kitle edinmeye çalışan kurnaz Jambolat Süleymanov ve bunlara benzer tiplerin çağrılarına kulak asmamalarıdır. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın meşru yönetimi, Başbakan Akhmed Zakayev liderliğinde ortadadır. Onlara muhalif bir siyasi hareket, devletin yasaları çerçevesinde ortaya çıkmalıdır. Aksi halde ortaya çıkan her kişi ve grup haindir ve kötü niyetlidir. Lütfen tarihten ders alın. Bunlarla ilk kez karşılaşmıyorsunuz. Günlerinin yarısını çeşitli internet platformlarındaki kameralar karşısında geçiren bu sosyal medya hokkabazlarına kanmayacak kadar tecrübeli bir halkız.

 

Yazan Editör - Kas 12 2022. Kategori Dünya, Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.