Kadirov, Hüseyin Cambetov’a Dava Açtı

Bağımsız Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’ya bağlı ve Ukrayna’da Rus ordusuna karşı savaşan Çeçen askeri birliklerinden OBON – Özel Harekat Taburu kumandanlarından (solda) Binbaşı Hüseyin Cambetov, Rusya’ya bağlı sözde hükümetin elebaşı Ramzan Kadirov tarafından dava edildi.

Ramzan Kadirov’a bağlı sözde adli makamların Hüseyin Cambetov hakkında ceza davası açmaları Türkiye’de herhangi bir habere konu olmazken, Ukrayna savaşını izleyen birçok ülkenin kamuoyunda ve basın camiasında mizah konusu oldu. Yabancı habercilerden bazıları yaptıkları haberlerde daha önce Putin’e hediye olarak 70 bin kişilik ordu toplayabileceğini söyleyen Kadirov’a şöyle seslendiler: “70 bin kişilik ordunla gel de Hüseyin’i al.”

Bağımsız Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Silahlı Kuvvetleri’ne mensup Binbaşı Hüseyin Cambetov, 40 yaşında ve Çeçenistan’ın Urus Martan bölgesinde doğdu. Yeri geldiğinde şakacı ve sıcakkanlı, fedakar, yardımsever bir arkadaş olmakla beraber, yetenekli bir asker ve baskın karakterli bir lider olarak tanınıyor ve seviliyor. Bu özellikleriyle rahmetli Şamil Basayev’e benzetilen Hüseyin Cambetov, Çeçenler arasında çok sevilen bir isim.

 

Yazan Editör - Eki 15 2022. Kategori Dünya, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.