Çeçen Taburları Rusya’ya Kök Söktürüyor

Ukrayna’nın Rus işgaline karşı bağımsızlık direnişi sürerken, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Hükümeti’nin yürüttüğü siyasi temaslar sonucunda Ukrayna’daki varlıkları yasal statü kazanan Çeçen askeri birlikleri, Rus ordusu karşısında her cephede zafer kazanıyor.

Şeyh Mansur Taburu, Cahar Dudayev Taburu ve Özel Harekat Taburu (OBON) isimli üç tabur halinde çeşitli cephelerde Rusya’ya karşı savaşan Çeçen askeri birliklerinin sayılarının binlerce askere ulaştığı bildiriliyor.

Özel Harekat Taburu – OBON, Başbakan Akhmed Zakayev ile hareket ederken.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Akhmed Zakayev de sık sık Ukrayna’daki askeri birlikleri denetliyor ve toplantılar, istişareler gerçekleştiriyor.

Cahar Dudayev Taburu askerlerinden bir kare.

Çeçen taburlarının geçtiğimiz günlerde Rus işgalinden kurtarılan Kharkiv şehri çatışmalarında Rus ordusuna büyük darbe vurdukları bildiriliyor. Çeçen taburlarının asker sayılarının hızla arttığı ve eğitimli savaşçıların yeni taburlar oluşturabileceği de gelen haberler arasında.

Şeyh Mansur Taburu askerlerinden bir kare.

Geçtiğimiz haftalarda Şeyh Mansur Taburu sözcüsü bir açıklama yapmış, Çeçenistan’daki bağımsızlık savaşı için de planlamalar yaptıklarını, 3 cephe ve 16 sektörden oluşan bir harekat planı üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

 

Yazan Editör - Eyl 22 2022. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.