Çerkez Halk Önderi Fehim Taştekin Ve Çeçenler

90’lı yıllarda İrancı yayınlarda boy gösterip “oy vermek küfürdür” diyen, sonraki yıllarda birçok “cemaatte” para ve saadet arayan, son olarak Kafkas Vakfı çevresinin haber sitesi olan Ajans Kafkas’ın başına geçtikten sonra oradan kovulup yurt dışında yaşamaya başlayarak, parayı ve saadeti en sonunda PYD ve YPG gibi hareketlerin propagandasını yapmakta bulan Çerkez aydın(!) ve kanaat önderi Fehim Taştekin, Türk Devleti ile Çeçenistan arasındaki ilişkilere “macera” dedi.

Türkiye’de çok az sayıda orjinalite budalası “aktivist” Çerkez’in de aydın olarak gördüğü Fehim Taştekin, geçtiğimiz günlerde Türk ve Rus yetkililerin toplantısına katılarak Türkiye ile ilişkileri derinleştirmek istediğini açıklayan Rusya’ya bağlı Çeçen hükümetinin lideri Ramzan Kadirov’un açıklamalarını kaçırmadı.

Her zaman bir azınlığın dikkatini çekerek gündemde kalmak için kurnaz açıklamalar yapmakta gecikmeyen eski İrancı, yeni Kürtçü Fehim Taştekin, birkaç kişiden ibaret bir “sözde” İçkeryacı Çeçen sayesinde, sembolik olarak İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı görevini sürdüren Ahmet Zakayev’in kitabının kapağına da ismini yazdırmayı başarmıştı.

Eski İran yanlısı Çerkez aydın(!) ve kanaat önderi, yeni PYD-YPG destekçisi gazeteci(!) Fehim Taştekin, Çeçenlerin Türkiye ile ilişkileri geliştirme hamlesi karşısında Türk Devleti’nin yeşil ışık yakmasına ise “Türkiye açısından yeni bir macera sayfası” dedi. Kürtçülük yapmaya başladıktan bu yana, ideolojik gerekçeleri olmayan ilkel bir Erdoğan karşıtı dil de geliştiren Fehim Taştekin, sanki kendisi her zaman Erdoğan’a dua ediyormuş gibi komik bir şekilde Ramzan Kadirov’un Erdoğan aleyhine yaptığı eski konuşmaları da hatırlattığı yazısında, Suriye’deki terör çatışmalarına katılan bazı kişilere de “Kafkasyalı savaşçı” dedi.

Esasen Türkiye’de, her “hıyarım var” diyene bir avuç tuz alıp koşturan sözde Kafkas kökenli bir avuç histerik cahilden başka kimsenin ilgisini çekemeyen, bu yüzden para ve saadeti yurt dışında aramaya koyulan (maddi hedefleri açısından başarılı da olmuştur) Fehim Taştekin’in, Ahmet Zakayev’in “Ya Zapt Et Ya Yok Et” isimli kitabının kapağına isminin yazdırılmasının arkasında hangi Çeçenler ve kaç lira para olduğu da merak edilen, vakti geldiğinde de mahkemesi yapılacak hususlardan biri.

Öte yandan Çerkez lider(!) Fehim ve ibrikçilerinin bilmediği şu ki Kadirov’un Türk heyetiyle ilk teması bu değil. Kadirov daha önce Erdoğan’ın Tataristan ziyaretinde de bulunmuş, birlikte bir cami açılışı gerçekleştirmişlerdi. Erdoğan’ın da olduğu açılışta bir Tatar din adamı Kadirov’a sarılarak desteklerini istemişti.

Çerkez lider(!) Fehim Taştekin ve benzerlerinin asıl dertleri ise Kadirov değil. Bu çevre eskiden bu yana Çeçenlerin izole kalmasını, dünyaya ve özellikle Türkiye’ye açılamayarak halk olarak güçlenememelerini ve siyasi geleceklerinin her zaman kötürüm kalmasını; bu sayede de kendileri gibi ilkel bir kabile toplumu halinde ebediyen Rusya işgalinde kalmalarını istemiştir. Bunların mazisi, soğukkanlı bir dedektif dikkatiyle listelenip dökülürse, ne mal oldukları hemen görülecektir. Bir yandan Kadirov bahanesiyle suret-i haktan görünüp özgürlük tantanası yaparak Çeçenlere salya akıtırlarken, bir yandan da Çeçenler Rusya ile savaşırlarken Cahar Dudayev’i ilk sırtından vuran Kafkasyalı hainler olan Musa Şenibe ve Ruslan Auşev vb. gibi Yeltsin destekli kölelere “bilge lider” demeleri, bunun en açık kanıtıdır.

Kadirov, ne Çerkez bilge lider Musa Şenibe gibi “höt” denmeden Rusya’nın safına geçti, ne de Ruslan Auşev gibi Yeltsin’in elini tutarak Çeçenleri böldü. Bizim Kadirov’la derdimiz ise yazıda bahsi geçen ibişlerden çok başka; o da şimdilik bize kalsın. Vakti geldiğinde, muhatapları yerlerine oturduğunda bunlar da konuşulacak.

Çerkez lider Fehim Taştekin’in, Al Monitor gibi bir yanı dinler arası diyalogcu, bir yanı İrancı, bir yanı Esadçı ve her yanıyla ne mal olduğu herkes tarafından bilinen bir mecrada yer bulması, aslında her şeyin özeti; elbette feraset ve basiret sahipleri için.

 

Yazan Editör - Ağu 13 2022. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.