Ukrayna’daki Çeçen Birliklerinde Atamalar

Bağımsız Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’ya bağlı olarak Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaşan askeri birliklerde yeni atamalar gerçekleştirildi.

Çeçen haber kaynaklarının bildirdiğine göre geçtiğimiz haftalarda bir dizi resmi görüşmeler için Ukrayna’da bulunan İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Zakayev, geçtiğimiz gün yeniden Ukrayna’ya gelerek Çeçen birlikleri ziyaret etti ve istişarelerde bulundu.

Başbakan Ahmet Zakayev, Çeçen askeri birliklerde atamalar yaptı. Ayrıca, Ukrayna’daki Cahar Dudayev ve Şeyh Mansur taburları ile birlikte faaliyet alanını genişleten Özel Kuvvet Tabur’un ataması gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde Şeyh Mansur Taburu bir açıklama yaparak, Rusya’nın işgali altındaki Çeçenistan’da askeri operasyonlara hazırlandıklarını, Çeçenistan’da 3 cephe ve bunlara bağlı 16 sektörde, bağımsızlık mücadelesi planlamaları üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Bu haber vesilesiyle, özelde bizlere birkaç cümle ile açıklama yapan sitemizin kurucusu Şamil İgde de telefonda habere şu sözleri eklememizi istedi:

“Türkiye’de ve Avrupa’da varlıklarını sürdürmeye çalışan, yalnızca kendilerinin küresel ve bölgesel stratejik çözümlemeler ve hamleler gerçekleştirebileceğine inanan ruh hastası ve yaşamları başarısızlıklarla dolu küçük ve sefil birkaç sözde siyasi grubun Rusya yanlısı şerefsizliklerine rağmen, biz hiçbir şartta Rusya yanlısı olmayacağız. Rusya ile olan ilişkilere, gönülden bağlı olduğumuz İçkerya Hükümeti’nin resmi organları karar verecek. Biz bu noktada olur olmaz görüş belirterek fitneye sebebiyet vermeyeceğiz. Devlet, bir açıdan bakıldığında hiyerarşik ahlak ve edep üzerine işleyişini sürdürür. Bizim, özgür insanlar olarak elbette eleştiri, görüş ve teklif hakkımız var ama şerefsizlik, edepsizlik, ahlaksızlık ve kargaşa hakkımız yok.

Rusya ve batılı ittifakın küresel hırs ve hesaplarını , çıkar planlarını ve belki onlarca yıl üzerine kurgulanmış savaş planlarını biz de görüyoruz. Ancak biz ne batıya karşı Rusya’yı ve Putin’i DOĞU’NUN DEĞERİ olarak görecek kadar sefiliz ne de hürriyetimizi Ukrayna ve batılı ülkelerin istikbaline bağlı görüyoruz. Biz bir kişi bile kalsak, kendi cephemizi inşa etmenin, küresel dengeler bazında da kendi kutbumuzu muhafaza etmenin en şerefli yol olduğuna inanıyoruz. Çünkü DOĞU’NUN DEĞERİ, henüz 17. yüzyılda tarih sahnesine çıkmış bir işgal sürüsü olan RUS değil, BİZİZ!

Putin’i DOĞU’NUN DEĞERİ ve küresel dengelerin olmazsa olmazı olarak görenlere dikkat ederseniz hepsinin hayatının, başarısızlıklar ve yalanlarla dolu birer menfaat serüveninden ibaret olduğunu görürsünüz. Bunlara inanmamak için sadece bu bile yeterlidir.

Stratejik ve taktik gelişmeler, elbette bazen hiç kimsenin hoşuna gitmeyecek zorunlulukları ve şartları dayatabilir; buna Rusya ile ilişkiler de dahil. Belki sadece bir gün savaşır, ertesi gün el sıkışıp anlaşırsınız. Bunları şartlar belirler ve sadece şartlar dayattığında devlet zekası ve milli menfaatler zemininde ele alınacak hususlardır. Ancak hiçbir yetki, vazife, bilgi ve gerekçe yokken, sadece herkesten başka bir cümle kurarak ilgi odağı olma hırsıyla saçmalamak, sonra da bir katil şerefsize Doğu’nun değeri demek, inanın stratejik çözümleme değil sadece yüksek seviyeli bir şerefsizliktir.

Şerefin stratejisi olmaz; Rusçu değiliz. Doğu’nun değeri Putin değil, biziz!”

Yazan Editör - Tem 30 2022. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.