Çeçen Ordusu Bağımsızlık Savaşına Hazırlanıyor

Bağımsız Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ordusunun Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaşan birliklerinden olan Şeyh Mansur Taburu, Çeçenistan’da bağımsızlık için askeri operasyonlara hazırlık yapıldığını açıkladı.

Çeçen haber kaynaklarının Şeyh Mansur Taburu yetkililerinden bildirdiklerine göre, bağımsızlık savaşı için Çeçenistan’da 3 cephe (kuzey, orta ve güney) ve bu cephelere bağlı 16 sektör belirlenmiş durumda. Bu ana plan dahilinde düşman kuvvetlerinin konumları, harekat ve lojistik yetenekleri, silah ve mühimmat gücü, üs ve asker sayısı gibi konularda sürekli istihbari çalışmalar ve stratejik-taktik planlamalar geliştirilmekte.

Ukrayna’da konuşlanmış durumda olan bağımsızlık yanlısı Çeçen güçler sadece Şeyh Mansur Taburu değil. Şeyh Mansur Taburu ile aynı dönemde kurulmuş olan Cahar Dudayev Taburu ve Ukrayna-Rusya savaşı başladığında kurulmuş yeni birlikler de hazırlık yapmakta.

 

Yazan Editör - Tem 17 2022. Kategori Dünya, Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.