Ukrayna’da İçkerya’nın Tanınması Gündemde

Ukrayna Yüksek Konseyi’nde, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın bağımsız devlet olarak tanınması hakkında yasa teklifi görüşülüyor.

Yüksek Konsey’in milletvekillerinden Alexey Goncharenko ve Musa Magomedov tarafından hazırlanarak kabul edilmesi için Konsey’e sunulan teklif, Ukrayna Yüksek Konseyi’nin web sitesinde duyuruldu.

Teklifi hazırlayanlardan Alexey Goncharenko konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Kremlin, Çeçen halkına boyun eğdirmek için iki savaş yürüttü ve sonucunda terör, katliam ve soykırım politikalarını sürdürmek için ülkenin başına suç ortağı olarak Ramzan Kadirov’u atadı.

Rusya, bu iki savaşta İçkerya’nın başta Argun ve Caharkale (Grozny) şehirlerini neredeyse tamamen yok etti ve (Mariupol, Severodonetsk ve Ukrayna’daki düzinelerce başka şehir gibi) buralarda büyük bombardımanlar ve katliamlar düzenledi. Rusya aynı zamanda bölgedeki sivillerin yok edilmesini de hedefledi.

İçkerya askerleri, Rusya ile süren savaşta Ukrayna’nın bağımsızlığı için bize yardım ediyorlar. Bu nedenle, meslektaşlarımı mümkün olan en kısa sürede bu telifi kabul etmeye davet ediyorum. ve Ukrayna Devlet Başkanı’nı da Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın bağımsızlığını tanımaya çağırıyorum. Ayrıca AB ülkelerine, ABD’ye ve diğer ülkelere de bu girişimi desteklemeleri için çağrıda bulunuyoruz.

İçkerya, özgür ve Rusya’dan bağımsız olmalıdır.”

 

Yazan Editör - Tem 12 2022. Kategori Dünya, Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.