Rusya’ya Bağlı Kadirov Örgütünün Kayıpları Artıyor

Merkezi, işgal altındaki Çeçen topraklarında bulunan Rusya Federasyonu’na bağlı silahlı Kadirov Örgütü, Ukrayna’da büyük kayıplar veriyor.

Bölgeden gelen haberlere göre Kadirov Örgütü, Vladimir Putin’in büyük maddi ve siyasi desteğini alarak gittikleri Ukrayna’da daha ilk günlerde büyük kayıplar yaşadılar. Kadirov Örgütü’nün yaklaşık 2000 militanının yok edildiği, Çeçenistan halkının muhtemel tepkisi sebebiyle cesetlerin Belarus ve Rusya’nın çeşitli yerlerindeki morglarda saklandığı, bazılarının sessizce bulundukları yerlerde gömüldükleri iddia edildi.

Hiç beklemediği kayıplar yaşayan Kadirov’un bu yüzden Rus Gizli Servisi FSB ile gizli bir husumet yaşadığı, geçtiğimiz gün askeri bir üste toplantı yaparken çektirdiği bir videoyu yayınlatarak kamuoyuna “yenilmedim” mesajı verdiği de iddialar arasında. Yine aynı iddialara göre Ramzan Kadirov Ukrayna’ya hiç gelmedi ama büyük kayıplar yaşayan örgütünün moralini yükseltmek için, Belarus’ta güvenli bir evde bu videoyu hazırlatıp yayınladı. Birçok analist ve yorumcu da bu iddiaları destekleyerek Kadirov’un bir evdeki görüntüsünün, onun Ukrayna’da olduğunu göstermeyeceğini hatta tam tersi anlama geleceğini öne sürüyorlar.

Ramzan Kadirov’un, uzun yıllardır Rusya’dan büyük bütçelerle yaşattığı örgütün başarısızlığı durumunda Putin’in bunu affetmeyeceği, Ramzan Kadirov’u yok edeceği veya pasif bir göreve çekeceği ve işgal altındaki Çeçenistan’da yeni bir yönetim kadrosu değişikliğine gideceği de konuşulanlar arasında.

 

Yazan Editör - Mar 17 2022. Kategori Dünya, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.