Kalmıklar Ukrayna’da Savaşmak İstemiyor

Rusya Federasyonu’na bağlı Kalmıkya Cumhuriyeti’nde toplanan Kalmık Halk Kongresi, Rus ordusundaki gençlerinin Ukrayna’dan çekilmesini ve Ukrayna savaşına katılmak istemediklerini açıkladı.

Kalmık halkının ulusal temsil organı olarak bilinen kongrenin açıklamasında, özgürlük mücadelesi veren Ukrayna halkıyla dayanışma içinde olmak gerektiği de ifade edildi.

2021 yılında, Rus istihbarat örgütü FSB’nin baskılarına rağmen 170 delegeyle toplanmayı başaran kongre, sonrasında FSB’nin operasyonlarına maruz kalmış ve mensuplarından birçok kişi tutuklanmıştı.

Kalmıklar, Moğol kökenli bir halk olup, halen Kalmık Cumhuriyeti’nin %58’ini oluşturan 180.000 kişilik bir nüfusa sahipler.

 

Yazan Editör - Mar 11 2022. Kategori Dünya, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Kalmıklar Ukrayna’da Savaşmak İstemiyor”

  1. Kalmuk,kalmak olarak isimlendirilen bu halk Türk asıllıdır ve dilleri Türkçe’nin Kıpçak lehcesine yatar.Budisttir. Kazaklarla geçmişte bir çok savaş yapmış ozanların karşılıklı atışmaları olmuş sözlü yarışmada kim galip geldiyse onun isteği kabul edilmiş savaş durmuştur….

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.