Çeçen Birliği Şeyh Mansur Taburu Açıklaması

Çeçen Birliği Şeyh Mansur Taburu Savaşçısından Açıklama 

Her şeyden önce, bu mesajımı okuyan tüm insanları selamlamak istiyorum.

Bir haftadır, dünyadaki tüm insanlar gibi ben de, Çeçenya’nın Rusya ve Beyaz Rusya (Belarus) ile birlikte Ukrayna’ya saldırdığı ve işgal etmeye çalıştığı ifadelerini duyuyorum.

Her şeyden önce, dünyadaki tüm insanlara bir soru sormak istiyorum: İnsanlık tarihinde, hangi halk özgürlük mücadelesinde tüm nüfusunun neredeyse yarısını kaybetti?

Bu soruyu sizin için önce ben cevaplayacağım. Bu sorunun cevabı benim halkım yani Çeçen halkıdır. 1994’ten 2022’ye kadar sürekli soykırım saldırılarıyla karşı karşıya yaşamaktayız. Rusya ile savaşın ilk 6-8 yılında, ülkemiz Çeçenya’nın tüm nüfusunun yaklaşık %35’ini kaybettik ve ayrıca buna ilave olarak Çeçenlerin %25’i bu yüzden anayurtlarını terk etmek ve yabancı ülkelerde yaşamak zorunda kaldı.

Ben, 90’lı yıllarda Çeçen Cumhuriyeti’nin köylerinden birinde doğan ve çocukluğundan beri sürekli bombardımanlar ve katliamlardan başka bir şey görmemiş bir Çeçenim. Çocukluğumda oyuncaklar yerine, bombardıman uçaklarından atılmış bombaların kalıntılarıyla oynadım. Ve akranlarım ve ben sadece bir oyun biliyorduk; savaş oyunu. Kendimizi, ülkemizi Rus işgalcilere karşı savaşan ve Çeçenya’yı özgürleştirmek isteyen savaşçılar olarak hayal ettik.

Putin’e bağlı sözde kolluk kuvvetlerinin, halen Çeçenya’da yaşananlar gibi, yaşam tarzım ve düşüncelerim sebebiyle beni bir “terörist” haline getirme girişimleri nedeniyle uzun zaman önce evimi terk ettim. Yani aslında hiçbirini görmemiş olsam bile ya “teröristlere” yardım ettiğimi kabul edecektim ya da bir bahaneyle sözde aşırılıkçılara karşı başarılı bir operasyonda tasfiye edilmiş bir “militan” olarak lanse edilecektim.

Şimdi insanlara, Çeçenlerin Ukrayna’ya karşı savaştıkları hakkındaki sözleriyle ilgili olarak şunu sormak istiyorum, Rusya ve suç ortakları Kadirov çetesine rağmen hayatta kalabilmiş bir Çeçen Ukrayna’ya karşı nasıl savaşabilir? Allah’a yemin ederim ki, Çeçenya nüfusunun en az %90’ı, benim halkımla aynı soykırıma maruz kalan Ukrayna’yı yüreği ve ruhuyla desteklemekte ve sevmektedirler.

Ukrayna’da olup bitenler hakkında yorum yapan herkesten, Rus işgalcilerin safında savaşan katillere Çeçen dememelerini; Moskova’nın desteğiyle masum Çeçenleri kaçırıp, işkence yapıp öldüren bu vatansızları, gerçek isimleri olan “Kadirov çetesi” olarak anmalarını rica ediyoruz.

Ve bu Çeçence konuşan katillerin şimdi Ukrayna’da sivilleri öldürmelerine de şaşırmayın. Çünkü onlar zaten 20 yıldır kendi insanlarını da öldürüyor, soyuyor ve tecavüz ediyorlar. Rus birliklerinin bir parçası olarak Ukrayna’da savaşan bu Kadirov çetesi sebebiyle, halen işgal altında olan Çeçenya ve Çeçenlerin, Belarus gibi bağımsız bir ülke ve halk olarak bu işgale katılmış gibi değerlendirilmesi ve lanse edilmesi bizleri çok kırıyor.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın ilk cumhurbaşkanı Cahar Dudayev’in sözlerini hatırlatmak isterim: “Çeçenya’yı Rusya’nın bir iç meselesi olarak gören Avrupa, yakında tüm Avrupa’nın Rusya’nın bir iç meselesi haline gelmesine yol açacaktır.”

Bu sözü size şöyle açıklayabilirim:

Çeçenya, yıllar önce Rusya’ya karşı bağımsızlık savaşı verirken aslında tüm medeni dünyaya yönelik Rus saldırganlığını da engelliyordu. Ama bazı Baltık ülkeleri dışında neredeyse hiçbir Avrupa ülkesi Rus saldırganlığına karşı bir tepki göstermedi.

“İştah, yemekle başlar” diye bir söz vardır. Nüfusu bir milyonun biraz üzerinde olan Çeçenya’yı işgal eden Putin, şimdi daha “yağlı bir parça” yakalamaya karar verdi ve işte bugün o yağlı parça maalesef ki Ukrayna’dır.

Bugün size şaka veya hayal gibi gelebilir ama tüm dünya bugün  Ukrayna’nın etrafında toplanmazsa ve bu saldırganı Ukrayna topraklarında yenmezse, Rusya’nın belki başka Avrupa ülkelerini işgal etmesi de sürpriz olmayacaktır.

Sevgili Avrupalılar; aynı hatayı ikinci kez yapmayın, Putin’in emperyal hırsları nedeniyle tüm Avrupa alevler içinde kalmadan Rusya durdurulmalıdır.

Bu düşüncelerimi paylaşan tüm Çeçenleri de, dünyaya Çeçenlerin kim olduklarını ve aslında küçük bir azınlık olan Kadirov çetesinden ne kadar farklı olduğumuzu göstermeye çağırıyorum.

Bunu, eliyle yapamayan diliyle, bazı durumlardan ötürü diliyle de yapamayan, kalbiyle ve duasıyla yapmalıdır.

Tüm aklı başında insanlara barış ve iyilik diliyorum.

Bir Şeyh Mansur Taburu Savaşçısı

 

Yazan Editör - Mar 5 2022. Kategori Dünya, Gündem. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.