Kremlin: Çeçenistan’ın Kontrolden Çıktığını Düşünmüyoruz

Rusya kamuoyunda, Çeçenistan’ın durumuyla ilgili görüş ayrılıkları ve tehdit algısı tartışmaları azalmadan devam ediyor.

Rusların bir kesimine göre, Rusya Federasyonu’na bağlı olan Kadirov iktidarıyla, bağımsızlık yanlılarının iktidarda olması arasında maliyet ve gelecekteki muhtemel Rusya aleyhine senaryolar açısından pek fark yok; iki durumda da Rusya vatandaşı aynı maliyetle karşı karşıya ve bu çok rahatsız edici.  Rusya kamuoyunun bir kesimi Çeçenlerin görünüşte federal yapıya bağlı olduklarını ama şu veya bu şekilde gelecekte Rusya’ya gerçek yüzlerini göstereceklerine inanıyor. Bu kesime göre, Kadirov iktidarına rağmen Çeçenlerin Rusya’ya bağlılıkları sadece “parayı ver, sen bana sorun çıkarma ben de sana” seviyesinden yukarıda değil.

Bu çerçevedeki tartışmalar azalmayıp sürekli artarken Kremlin sözcüsü Peskov, Çeçenistan’la ilgili bir soruya verdiği cevapta Çeçenistan’daki durumun kontrolden çıktığını düşünmediklerini söyledi.

Bu açıklamadan kısa süre önce, 2021 Aralık sonunda Ramzan Kadirov bir açıklama yapmış ve “Putin’in yakın çevresinin bir parçası değilim, sadece bölgenin başı olarak onunla görüşüyorum” demişti.

3 Ocak 2022’de açıklama yapan Peskov da, bu tartışmalar çerçevesinde sorulan sorulardan birine şöyle cevap verdi: “Hayır, oradaki durumun kontrolden çıktığına kesinlikle katılmıyorum. Ekleyecek başka bir şey yok.”

 

 

Yazan Editör - Şub 11 2022. Kategori Dünya, Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.