Magomed Daudov: Vaynakh Demek Çeçen Demektir

Çeçenistan Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Magomed Daudov, halka açık bir sosyal medya bağlantısı sırasında, canlı olarak sorulan sorulara cevap verdi. Daudov, Çeçen halkının yapısıyla alakalı olarak sorulan bir soruya “dünyada hiçbir ulusun adı Vaynakh (halkımız) değil” dedi.

Son zamanlarda, insanların çeşitli kabile isimleriyle birbirlerinden ayrışmasının moda haline geldiğini söyleyen ve buna karşı olduğunu dile getiren Daudov, “benim için Vaynakh, Çeçen demektir” dedi.

Herhangi bir Çeçen’in kendisini “Çeçen-Nokhçomahkhoy, Çeçen-Orştkhoy, Çeçen-Akkin” vb. gibi kabile isimleri eklenmiş sözlerle tanıtmasının zararlı olduğunu, bu davranışların, Çeçen halkının gelişiminden rahatsız olanları sevindirmekten başka işe yaramadığını söyleyen Daudov, bu tip davranışların artık kalkması gerektiğini söyledi.

Magomed Daudov sözlerini “bizler Müslüman Çeçenleriz; kabile ve sülale isimlerimiz, sadece ailelelerimize ait değerlerdir” diyerek bitirdi.

 

Yazan Editör - Mar 18 2021. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.