Çeçenistan’da Rusça İsimler Değişiyor

Çeçenistan Cumhuriyeti yerel yönetimi daha önce bir açıklama yaparak, bazı yerleşim yerlerinin isimlerinin Çeçence isimlerle değiştirileceğini duyurmuştu. Bu değişikliklerin ilki, Pervomayskoye isimli yerleşim yerinin adının Khazhi-Evla olarak değiştirilmesiyle gerçekleşti.

Vedeno bölgesine bağlı olan yerleşim yeri, 1856 yılında Kunta Hacı tarafından kurulmuştu. 1944 yılındaki Stalin sürgünü ve katliamının ardından da köyün adı Pervomayskoye olarak değiştirilmişti.

Bazı kaynaklarda aslen bir Kumuk olduğu da söylenen Kunta Hacı, genel kanaate göre Çeçenlerin Gukhoy klanına mensuptur. İmam Şamil ile mesafeli olsa ve bir dönem Rus yönetimiyle barışık yaşasa da, bir süre sonunda müridleriyle birlikte Rusya ile büyük bir çatışma yaşamış ve esir edilmiş olan Kunta Hacı esir tutulduğu zindanda, 1867 yılında vefat etmiştir.

Kunta Hacı’nın kurduğu köyün, 1940’lardan bu yana Rusça olan adının Çeçence bir isimle değiştirilmesi, Rusya kamuoyunda da dikkat çekti.

 

Yazan Editör - Oca 4 2021. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.