Türkiye, Çeçenistan ve Dağıstan İşbirliği

Ukraynalı siyaset bilimci Ruslan Osipenkov, Ukraine 24 TV’deki Kafkasya analizinde, yakın zamanda Çeçenistan ve Dağıstan’ın, Türkiye ile işbirliğine girebileceklerini söyledi.

Ruslan Osipenkov, Karabağ savaşında Türkiye’nin bölgeye ağırlığını koyduğunu, bu durumun Kafkasya’nın jeopolitiğini etkilediğini öne sürdü. Uzun zamandır bölgenin Türk ve Müslüman halklarının Rusya’nın işgali altında yaşamaktan mutsuz olduğunu ve bu halkların gözünde Türkiye’nin lider ülke olarak göründüğünü söyleyen Osipenkov, “son gelişmeler Türk ve Müslüman halkların motivasyonlarını yükseltecek” dedi.

Bölge halklarının, Türk lider Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgi ve güvenine de değinen Osipenkov, “Gürcistan bile daha şimdiden Ankara-Bakü birliğine katılmaya hazır” iddiasında bulundu.

Ukraynalı siyaset bilimci şunları da ekledi:

“Kafkasya’daki Rus nüfuzu hızla erozyona uğruyor ve Türkiye bölgeye örnek teşkil edecek öncü politikaları devam ettirirse, bu sürecin neticesindeki jeopolitik haritayı yeniden şekillendirecek.”

1990’lı yılların başında Çeçen lider Cahar Dudayev de, Azerbaycan ve Gürcistan liderleri ile bir Kafkas Evi projesi üzerinde anlaşmışlar, ancak dönemin Türk politikacıları (Süleyman Demirel gibi) ilgisiz kalmışlardı. Türkiye’nin basiretsiz politikacılar yüzünden Kafkasya’ya ilgisiz kalması, birkaç yıl içerisinde Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi ve Çeçenistan’ın işgaliyle neticelenmişti. Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte değişen Türk dış politikasının ilk meyvesi ise Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtuluşu oldu.

Kaynak: Ukraine 24

 

Yazan Editör - Ara 13 2020. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.