İnguşlardan Putin Referandumuna Protesto

Kuzey Kafkasya’dan haber veren kaynaklara göre, İnguşetya’nın sosyal yapısını oluşturan teiplerden (aşiret, kabile, klan) 50’ye yakını ve bu yapılara mensup on binlerce kişi, Putin’in referanduma götürdüğü yeni anayasayı protesto edecek.

Kavkaz Uzel’deki bilgiye göre, İnguş Teipler Konseyi Başkanı Murad Daskiev, çok sayıda İnguş klanının referandumu protesto edeceklerini ve oylamaya katılmayacağını söyledi. Halen bu klanlara mensup 40 binin üzerinde İnguş ile beraber, önümüzdeki günlerde protestoya katılacak başka klanların da olacağı tahmin ediliyor.

İnguşetya, Stalin döneminde kurulmuş bir bölge. Aslında Çeçenlerle aynı soydan bir topluluk olan İnguşlar, 1990’lı yıllarda Çeçenlerin bağımsızlık ilanının ardından Çeçen İnguş Cumhuriyeti’nden ayrılarak Rusya Federasyonu’na katılmışlardı.  İnguş halkının bir kesimi halen Çeçenlerle bir arada yaşamayı ve birleşmeyi isterken bir kesimi de ayrı bir ulus olduklarını öne sürerek ayrılık kararını desteklemekteler.

İnguş teiplerinin temsilcileri, Putin’in anayasa değişikliği ile Ruslara “devlet kurucu halk” statüsü kazandırmak istemesinin tehlikeli bir gelişme olduğunu açıklayarak, mevcut anayasanın değişmesi için bir sebep olmadığını öne sürüyorlar.

Bölgeden gelen haberlere göre halk da ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım İnguş klanı temsilcisi ve on binlerce kişinin referanduma katılmayacaklarını açıklarken, bir kesim de seçimlerde oy kullanmamanın Putin’e yarayacağını öne sürüyor.

 

Yazan Editör - Mar 18 2020. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.