Türkiye, Çeçenya’nın Bağımsızlığını Tanımalıdır

Daha önce Türk Devlet Başkanı’nı, kadim Çerkesya’nın başkenti olan ve işgal altında tutulan Soçi’de kabul eden Rusya, geçtiğimiz gün de, Osmanlı Devleti’nden ayrılarak bağımsızlık ilan eden Bulgaristan’ın bağımsızlık gününü tebrik ederek Türkiye’ye mesaj vermeyi sürdürdü.

Türkiye, sadece batılı işgalcilerin değil, Rusya’nın da kuşatmasıyla karşı karşıyadır ve Rusya’nın ABD ile “Türkiye’nin sınırları” konusunda uzlaşma arayışları artık aleni bir şekilde ortadadır. Rusya, hadiseler analiz edildiğinde apaçık görüleceği üzere, ABD ile orta doğu ve Akdeniz’deki paylaşım ve uzlaşma arayışlarını, Türkiye’nin sınırlarına kadar genişletmiştir ve ABD’ye göz bile kırpmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, bir yandan orta doğuda varlık mücadelesini sürdürüp ENERJİSİNİ HARCARKEN, bir yandan da tarihsel nüfuz alanlarında atağa geçmeli ve sınırlarını bile tartışmaya açan Rusya ve uzantılarına karşı acilen cepheler açarak atağa geçmelidir. Bunun da ilk adımı, şehit Cahar Dudayev’in kurucu liderliğinde bağımsızlığını ilan eden ancak Rusya tarafından işgal edilen Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın zaten yasal olan bağımsızlık ilanının kabulü ve halen varlığını Avrupa’da sürgünde devam ettirmeye çalışan Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Parlamentosu’nun meşruiyetini tanımak olmalıdır.

Böyle bir adım, hem Rusya’nın işgalciliğine karşı bir tokat, hem Kafkasya’da Rusya’ya bir set, hem de neredeyse tamamen yok olmanın eşiğine gelene kadar soykırımlara maruz kalmış Müslüman Çeçen halkına bir takviye olacaktır.

Türk Hükümeti’ne açık ve net çağrımızdır.

 

Yazan Editör - Mar 4 2020. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.