Çerkesler, Koble Muammer Mücadelesine Sessiz

1997 yılında anavatanı Çerkes topraklarına geri dönerek vatandaşlık hakkı kazanan ve uzun süre orada yaşayan Muammer Canıdemir (Koblev) Rusya’ya bağlı mahkemelerin verdiği kararla vatandaşlıktan çıkarıldı.

Türkiye’de faaliyet gösteren bir kısım Çerkes sivil toplum kuruluşu olaya tepki göstererek Muammer Canıdemir’i desteklese de, başta Uluslararası Çerkes Birliği olmak üzere gerek Kuzey Kafkasya ve gerekse Türkiye’de faaliyet gösteren Çerkes örgütlerinin çoğunluğu, Rusya’nın kararına karşı direnen ve hukuk mücadelesi veren Canıdemir’in yaşadıklarına kayıtsız kaldılar.

Muammer Canıdemir, vatandaşlıktan çıkarılma sürecinde Karaçay Çerkes, Kabardey Balkar ve Adıgey cumhuriyetlerinin yöneticilerine ve buralardaki Çerkes örgütlerine de başvurmuş, ancak tüm dayanışma ve destek çabaları cevapsız kalmıştı.

Türkiye’de de durum neredeyse aynı. Sayılarının milyonlarca olduğu bilinen Çerkes toplumunun içerisinde maalesef azınlık durumda bulunan bir grup insan dışında, Muammer Canıdemir’in haklarının gaspedilmesine tepki neredeyse yok gibi.

Mücadelesini ve direnişini halen sürdüren Koble Muammer Canıdemir, karara karşı yaptığı son başvurusunda şu sözleri söyledi:

“Kalbim attıkça ve damarlarımdan tek damla bile olsa kan aktıkça, hiçbir güç beni kendi irademle atalarımın vatanını terk etmeye zorlayamayacaktır.”

 

Yazan Editör - Eyl 3 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.