Akhmed Zakayev’den Suikast Açıklaması

Kafkasya Emirliği oluşumu tarafından feshedilen ve sürgünde faaliyetlerini sürdüren Çeçen İçkerya Hükümeti Başbakanı Akhmed Zakayev, geçtiğimiz günlerde Berlin’de şehit edilen Çeçen direnişçi Zelimhan Khangoşvili cinayeti hakkında uluslararası basına açıklamalarda bulundu.

İçkerya Hükümeti’nin Türkiye Fahri Konsolosluğu tarafından ulaştırılan bilgiye göre, İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Akhmed Zakayev şunları söyledi:

23 Ağustos 2019 günü Berlin’deki bir parkta yeni bir siyasi suikast daha gerçekleştirildi. Hedef, Çeçen mülteci Zelimkhan Khangoşvili’ydi.

Zelimkhan Khangoşvili’nin ulu orta gündüz vakti ve görgü tanıklarının önünde katledilmesi; Ocak 2009’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da siyasi mülteci Umar İsrailov’un öldürülmesi, Mayıs 2013’te Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün katledilmesi olaylarıyla benzerlik göstermektedir. Aynı şekilde, Mart 2018’de İngiltere’de Sergey ve Julia Skripal’ın sinir gazıyla zehirlenmesi olayı da Rusya’nın ilan ettiği yeni savaşın sadece bir başlangıcıydı.

Sürgünde faaliyet gösteren Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, Rusya’da kurulan suç rejiminin tehlikeleri hakkında defaatla uluslararası kamuoyunu uyarmıştı. Bilindiği üzere, Temmuz 2006’da Rusya Federasyonu’nda kabul edilen bir yasa ile Rus istihbarat servislerinin Rusya dışında operasyonlar gerçekleştirmesine olanak sağlandı. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya eski Devlet Başkanlarından Zelimkhan Yandarbiyev’in Katar’da, Aleksander Litvinenko’nun Londra’da, ÇİC vatandaşı İslam Djanibekov’un İstanbul’da ve pek çok diğer ismin değişik yerlerde katledilmesinin ardında hep Rus istihbarat servislerinin gerçekleştirdiği terörist eylemler yatmaktadır.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti, ÇİC vatandaşlarının hayatlarının uluslararası toplumun ekonomik ve siyasi çıkarları doğrultusunda ucuz bir pazarlığa dönüştürülmesi şeklindeki utanmaz ve acımasız uygulamayı kabullenmeyi şiddetle reddetmektedir. Alman devlet makamlarının Zelimkhan Khangoşvili’nin katledilmesi emrini verenleri ve suikastta parmağı olan herkesi adaletin önüne çıkarmak için elinden geleni yapacağını ümit ediyoruz.

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya hükümeti ayrıca Avrupa Birliği’nin tüm üye ülkelerinin yetkililerine Çeçen sığınmacılara mültecilik hakkı tanımalarını istiyoruz ve ülkelerinde ikamet eden Çeçenlerin güvenliklerini garanti ederek, Çeçenleri şiddet ve cinayet eylemlerine karşı korumak için azami çabayı göstermeye davet ediyoruz.

28.08.2019

Akhmed Zakayev
ÇİC Bakanlar Kurulu Başkanı

Kaynak: ickerya.com

 

Yazan Editör - Ağu 31 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.