$ DOLAR → Alış: 5,57 / Satış: 5,60
€ EURO → Alış: 6,19 / Satış: 6,21

Kadirov’un İddialarına Cevap

Şamil YILDIZ
Şamil YILDIZ
  • 13.08.2019
  • 171 kez okundu

Ramazan’ın iddialarının hiç biri doğru değildir. İmam Şamil teslim olmamıştır.

Gunip dağındaki anlaşma şu şekildedir:

1. Ruslar, Dağıstan halkları arasında fitne çıkarmayacak.
2. Dağıstanlılar orduya alınmayacak. (Askerlik yapmayacak)
3. Dini özgürce yaşayacaklar.
4. İmam, ailesi ile birlikte istediği bir ülkeye gidecek.

Ruslar bu anlaşmaya uymamıştır.

Çeçen kavimleri, 1839 yılının sonunda Tzumutarip’te Şamil’i kendileri imam seçmiştir. İmam Şamil, Ahulgoh’da tüm askeri gücünü kaybedip Çeçenistan’a gittiğinde, yanında 9-10 kişi vardı. Yani Çeçenleri kimse zorla savaştırmamıştır ve onlara zorla imam olmamıştır.

Kadirov milliyetçilerinin tek amacı, Çeçenlerin uluslaşma sürecini tamamlama aşamasında ona yardımcı olacak düşman arama çabasıdır. Uluslaşmak isteyen her millet, kendine bir düşman yaratır. Bu düşman, Kadirov milliyetçiliğinde Rusya olamadığından, Kadirov, Çeçenlerin uluslaşma aşamasında en büyük engel ve rakip gördüğü Avarları ve İmam Şamil’i düşman seçmiş gözüküyor.

Kadirov milliyetçileri, kendilerine kahraman bulmak istiyorlar ama karşılarına İmam Mansur, Dudayev, İmam Şamil çıkıyor. İmam Mansur’un “gazavat” fikri, onların milli kahraman çıkarmalarına engel oluyor ve bunların hepsi de Ruslara karşı savaşmış oldukları için, Kadirov’u kahramanlaştırmak maksadıyla, onları itibarsızlaştırma gayretindeler.

Kadirov milliyetçileri kahraman görmek istiyor iseler, esir de düşmüş olsa, “gazavatın” kurucusu İmam Mansur’a baksınlar. Rusların uymadığı bir anlaşma ile esir edilen, vücudunda onlarca ölümcül yara izi olan, 25 yıl savaşmış, Abrek Zelimhan’ın öldürüldüğünde atının terkisinden resimleri çıkan kişiye baksınlar.

Dudayev’in ofis duvarındaki kişinin resmine baksınlar; kimi görecekler? O gün Gunib dağında bile olmayan Baysungur’un değil.

Yine Kadirov milliyetçilerine göre Çeçenler; Perslilerle, Araplarla, Moğollarla şimdi de Suriye’de savaşırken ölmüyorlar; kahraman oluyorlar. Ama Ruslara karşı savaşınca, nesilleri tükeniyor, yok oluyorlar.

Kadirov milliyetçileri, yenilenmiş Grozni’yi gösteren o gözlükleri takıyor yine Çeçenlerin gözlerine. O gözlüklerden ne İmam Mansur, ne Dudayev, ne de İmam Şamil görünüyor. Görünen, fitne ve kölelik. Kadirov’un gözlükleri ile bakınca Kadirov’u, Diriliş Ertuğrul’daki Ertuğrul zannedersin; çıkarınca anlarsın ki o, Albastı dan başkası değilmiş.

Rusya’nın siyasi görüşüne göre ağız değiştiren tarihçilerden sonra, şimdi de Kadirovistler çıktı piyasaya. 20 yıldır boş durmadılar onlar. Her fırsatta Çeçenlerin aklını yıkadılar fark ettirmeden. Kim inanır Kadirov’a demeyin. Zannetiğiniz kadar salak değil Kadirov ve Kadirovist görüşler Çeçenler arasında yayılıyor. Sadece tehditle yürütmüyor bu işleri.

Kadirovist fikirleri savunan ama Kadirovcu olduğunu söylemeyen, sahte Çeçen milliyetçiliği yapanlar da az değil.

Çeçenlerin, Çeçenistan’da muhalefet yapma şansı yok zaten. Yurt dışındaki muhalefeti de Londra’da, Viyana’da, Katar’da,İstanbul’da işlediği cinayetlerle susturdu, sindirdi. Sıra Dağıstan’daki muhaliflerine gelmiş.

Bizi de, Lak kozmonot Musa Manarov ile kandırdılar yıllarca. “Siz vahşi halkı aya gönderdik, daha size ne yapalım?” der gibi… Kadirov da kozmonot yetiştirecekmiş Çeçenistan’da. Ay’a da Rus bayrağı yerine, değiştirdiği Çeçen bayrağını diker artık. Hatta belki Mars’a gider diker o bayrağı Çeçen kozmonotlar; Ay’ın modası geçti çünkü. Gerçi ehliyet ile avunanlar hala bizde de yok değil.

Ramazan; biz Dağıstanlıları, Çeçenistan’da İmam Şamil mitingi yapmaya çağırmışsın.

Biz 1997’de Vedeno’da Çeçen kardeşlerimizle kutladık İmam Şamil’in 200. doğum yılını. Sıra sizde; Hasavyurt’a bekleriz. Dağıstan’a silahla gelen şahlar, çarlar, Moğollar aldılar cevaplarını; sen de alırsın cevabını.

Dağlılara sormuşlar:

“Köylerinizi neden böyle uzaklara, erişilmez, ulaşılmaz yerlere kuruyorsunuz? Neredeyse olanaksız yanınıza gelebilmek, üstelikte çok tehlikeli uçurum boylarınca uzanan çığırlar, kopan kayalar, dökülen topraklar…”

Dağlılar yanıt vermişler:

“İyi dostlar, kötü yolları aşıp ulaşabilirler bize; kötü dostlara gelince, onlara zaten gereksinimimiz yok.”

İmam, 25 sene savaşmış Ruslarla. Savaş meydanında alınmış, onlarca ölümcül yara izi var bedeninde. Senin gibi Rusizme aile boyu hizmet etmemiş. Eyalet valisinin emrinde 5. sınıf memurluk yapmamış. Senin gibi Rus kültürüne hizmet etmemiş. TV’de Rus dilinde yayın yapıp, Çeçen kültürünü ve dilini unutturmaya çalışmamış. “Nohçolla” etik değerlerini hiçe saymamış. İnsanları TV’de canlı yayında aşağılamamış. Hava alanında “Rusya’ya hoş geldiniz” dememiş. Pasaportlara R.F. damgası vurdurtmamış. Yollara Putin’in resimlerini asmamış. Devlet binalarına ve direklere Rus bayrağı asmamış. Hatalarıyla, sevaplarıyla bir mücadele vermiş; hem de 25 sene. Onun hakkında en son konuşacak kişi sensin.

Güneş balçıkla sıvanmaz sadece elini  kirletirsin. Tarih seni “Rus kölesi” yazdı; istesen de değiştiremezsin Kadirov.

İmam Şamil’in bir sözü vardır “aslanlar itin havlamasına cevap vermez” diye. Ama ben aslan olmadığımdan cevap vermek zorunda kaldım.

Şamil Yıldız (Tzva)

 

Facebook ile yorum yapın:

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *