Şehit Yusup Temirkhanov’a Rahmet

Şehit Yusup Temirkhanov’a Rahmet
  • 03.08.2019
  • 356 kez okundu

Yusuf Temirhanov (6 Mayıs 1972- 3 Ağustos 2018)

Yusuf kimdir? Çeçenler ona neden “halkının onuru” diyor? Rus hapishanelerinde işkenceler altında öldürülmesine neden olan olay nedir? Anlatmaya çalışayım.

Yusuf Temirhanov esir tutulduğu Rus mahkemesinde yargılanırken.

Elza Kungayeva’nın başına gelenleri bilmeden ve de Budanov’u tanımadan Yusuf’u tanımak, anlamak mümkün değil. Zira cenazesinde kardeş halk olan ve bir milletin kolu olan Çeçenler ile İnguşları bir araya getiren Yusuf’u anlatmaya Elza’dan ve de Budanov’dan başlamalıyım.

Elza Wisayevna Kungayeva. Rus subay Budanov tarafından tecavüz edilen ve boğularak, işkence edilerek vahşice öldürülen 18 yaşındaki Çeçen kızı…

Çeçen kızı Elza Kungayeva

27 Mart 2000. O gün, Rusya devlet başkanlığı seçimi vardı. Gece 12.00’de Rus ordusuna ait askeri bir araç Elza’nın ailesinin evine geldi. 160. Alay Komutanı Albay Yuri Budanov, evden içeri girdi. Yanında 4 askeri de vardı. Yanlarında Budanov’un personel şefi Albay Fjodorov da vardı. İçeride 7 dakika kadar kaldılar. Önce Elza’nın küçük kardeşi Hava’yı almak istediler. Sonra Elza’yı bir battaniyeye sarıp, geldikleri askeri araca bindirdiler ve alay karargahına götürdüler.

Tecavüz ve işkenceden sonra hayatını kaybeden Elza.

Orada Elza’ya tecavüz ettiler, işkence yaptılar ve de olta ipi ile boğarak öldürdüler. Elza cinayetinin ardından Rusya Savunma Bakanlığı Tıbbi Suçlu Belirleme Merkezi Laboratuarı Elza’ya otopsi yaptı. Otopsi tarihi 26 Aralık 2000. Otopsi sonucuna göre Elza’ya ölmeden önce bir saat işkence yapıldığı rapor ediliyor. Aynı kurumun aynı birimi, ileri tarihli tekrar bir otopsi yapıyor. Ancak bu otopsi raporundan işkenceden bahsedilmiyor.

İlk otopside, ip ile boğulma sonucunda oluşabilecek bir halka izi tanımlanmış ve rapor edilmişken, ikinci otopside yine bu konuya da değinilmiyor.

Mahkeme esnasında bazı Ruslar, Budanov’u kahraman ilan etmiş durumda idiler. Hatta mahkeme salonunda “Rus subaya özgürlük!” diye bağırmakta ve ayaklarına çiçekler atmaktaydılar. Budanov, 2003’te suçlu bulundu, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak Ocak 2009’da şartlı tahliye ile salıverildi.

İşte Yusuf Temirhanov, Elza’nın başına gelenleri ve Budanov’un bu cinayetten sonraki yargılanma sürecindeki gelişmeleri gururuna yedirememiş, halkının onurunu kurtarma adına Rus subaya hak ettiği cezayı vererek 10 Haziran 2011’de Moskova’da onu öldürmüştür.

Yusuf Temirhanov’un öldürdüğü sapık Rus Albay Budanov’un leşi.

Rus katil Budanov’u öldürmesinin ardından tutuklanan Yusuf Temirhanov, tutuklu kaldığı süre boyunca Rus zindanlarında akla, hayale gelmeyecek işkencelere maruz kalmış ve 3 Ağustos 2018’de Rusya’nın Omsk bölgesindeki hapishanede, 46 yaşında şehit (inşallah) oldu.

Novaya Gazetesi’nde çalışan araştırmacı gazeteci Anna Politkovkasya, 2. Çeçen-Rus Savaşı’nda Çeçen sivilleri kurtaran subaylar olduğundan bahsediyor. Hatta bu subaylardan birine İnguşetya Başkanı Ruslan Auşev ile ödül vermek istediklerini ve bunun için de girişimlerde bulunduğundan bahsediyor. Kendilerine Başbakanlık Yönetim Ofisi’nden resmi olarak “sadece birini (Çeçen’i) öldürdüğünüz için ödül alırsınız, kurtardınığınız için değil!” şeklinde açıklama yapıldığını söylüyor.

Budanov’un iki tane cesaret ödülü olduğunu ve bu ödülleri ondan kimsenin geri almadığını da belirtmeliyim.

Kaynak: @milyon1inci isimli Twitter hesabından iktibas edilmiştir.

 

Facebook ile yorum yapın:

Etiketler: Budanov / Çeçen / Chechen / Rus / russia / Yusuf Temirhanov / Yusup Temirkhanov

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *