Çeçenlerde Çocuk Kutlamaları

Çeçenlerde Çocuk Kutlamaları
  • 03.08.2019
  • 215 kez okundu

Çeçenlerin çocuğun dünyaya gelişi üzerine yaptıkları kutlama.

Antik çağda Çeçenlerde, oğlan bir çocuğun doğuşu büyük bir neşe ve şans olarak kabul edilirdi. Oğul, soy için, evin, boyun koruyucusu, varisi ve devamlılığı niteliğindeydi. Bir Çeçen atasözü der ki; “Oğul yoksa, sığınak da yok!”

Bu ilke, ebeveynlerin dileği ile tutarlıydı: “Ворх1 веши ваша хуьлда! – Vorh1 Veşi Waşa Hulda!”  Yedi kardeşin kardeşi olacağım!

Kız doğumlarında bile dilek neredeyse aynıydı: “Ворх1 веши ийша хуьлда – Vorh1 Veşi Yişa Hulda” (Evet yedi kardeşle kardeş olmak için) temennisinde bulunulurdu.

Önemli bir nokta, – “Мовлад дешар” (Movlad deshar”) eşliğinde ” Ц1е тиллар” (t’se tillar”) olan bebek isimleri seçilirdi. Çocuğun hayatında isim seçiminin gelecek için hem kendi hem de halkının geleceği adına çok önemli bir bağ olduğuna inanılıyordu.

Geçmişte, neredeyse hiçbir ebeveyn çocuğun adını kendisi vermezdi. En saygıdeğer insanların ayrıcalığı buydu.

Kutsama töreninde, adı taypın ileri gelenleri tarafından daha önce halkı adına kahramanlık göstermiş ya da destanlaşmış Çeçen adları bütünlükçü olarak belirlenir ve çocuğu ve ailesini onurlandırırdı.

Oğlan çocuğunun doğumu, baba evinde büyük bir yemek ziyafeti ve bolluğun temsili bir ritüele dönüşürdü. Böyle bir durumda uğruna sığırlar kesilir ve bol gıdalar sergilenirdi.

Aynı zamanda, büyük bir şölen tertip edilir ve bu şölende beceri, zeka ve çevikliği içeren yarışmalar düzenlenir, yeni yetme Çeçen gençleri sınanır ve gelecek için bir nevi gözlemlenirdi. Yarışmayı kazananlara at, kemerli hançer, bakır bir sürahi vb. hediyeler verilirdi.

İlk yıl boyunca, genç kadın kendini ve bebeğini dikkatle (nazar, kem göz, hayali kötülüklerin sirayet etmesi gibi) göz bebeği gibi korurdu. Yastığının altına özel nesneler (bıçak, makas, kibritler, vs.) konulurdu veya bebeğin baş ucuna su ile bir kap yerleştirirlerdi.

Bebeğe banyo yaptırırken, su içine odundan bir kömür parçası koyarlardı. Bunun, çocuğu suya sirayet edebilecek kötülüklerden koruyacağına ve çocuğun suyun berraklığı gibi arı, saf ve temiz büyüyeceğine inanırlardı.

Çocuk, ayağa ilk kalkmaya (emeklemeye) başladığında özel bir olay da düşünülürdü. Bu dönemde, bacakları arasında çocuklara dağıtılan “Ч1уьргаш карча дар” (T’surgash karcha dar) oval paraya benzer bir metal nesne takılır ya da bunlar diğer Çeçen çocuklara dağıtılırdı.

7-8 yaşlarına erişen oğlanların eğitimi, erkeklerin eline geçerdi. Toplumun gelecekteki bir üyesi ve ev başkanı olarak onun karakteri, daha büyük kardeşi ve amcası arasında bir yaşam ve eğitim çemberi içine geliştirilirdi.

Ne zaman çocuk 15-16 yaşına ulaşırsa, amcası ona bir at hediye ederdi ve annesi onu gelecekte kendi evini kuracağı kız için yeterlilik sınavından geçirir ve eğitirdi.

Bu eski gelenek, genç adamın çocukluğunu ve (“пхийтара вала – p’hitara vala”) çağını bir “tanıma” olarak kabul edilirdi.

Kaynak: @milyon1inci isimli Twitter hesabından iktibas edilmiştir.

 

Facebook ile yorum yapın:

Etiketler: Baby / Bebek / Çeçen / Chechen / Çocuk / Kid / ваша / ийша / Мовлад

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *