AKP-MHP İktidarı Uygur Kadını Çin’e Verdi

Oturma izni belgesinde uyruğu ‘Çin’ yazan bir Müslüman Uygur kadını ve 2 küçük çocuğu, İzmir’de gözaltına alınarak önce Tacikistan, oradan da Çin’e iade edildi.

Oturma izninde uyruğu açıkça ‘Çin’ yazdığı halde Tacikistan uyruklu olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve Tacikistan’a gönderilen Zinnetgül Tursun isimli Uygur Türk’ü kadın ve iki çocuğu, Tacikistan’dan da Çin’e gönderildi ve daha sonra kendisinden haber alınamadı.

Uygur akademisyen Abdulveli Eyup sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Zinnetgül Tursun dışında başka Uygur Türklerinin de Çin’e iade edildiğini söyledi. Abdulveli Eyup şunları söyledi:

“Bugün, iki Uygur’un daha Türkiye’den Tacikistan’a deport edildiğini, oradan da Çin’e gönderildiğini duydum. Türkiye’deki irtibatlı olduğum kişiler 27 Temmuz’da İzmir’den en az 10 kişinin Çin’e teslim edilmiş olabileceğini söyledi. Deport edilenlerin akrabaları, medyaya açıklama yapmaya hazır.”

Bu hain ve vahşi saldırıların sorumlu ve şüphelilerini lanetliyoruz.

 

Yazan Editör - Tem 27 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.