Le Point:15 Temmuz’da CIA’in Hakkından Geldiler

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı diktatörlükle itham eden bir sayısı da olan Le Point Dergisi’nde, 15 Temmuz gecesi ve İbda fikir hareketi bağlılarının darbeyi bastırmadaki rolü ile alakalı bir makale yayınlandı.

Yeni Nizam Yeni İnsan Derneği (YENİNDER) Başkanı Burak Çileli ile görüşen Le Point Dergisi yazarı Pierre Jovanovic, görüşmenin sonrasında Salih Mirzabeyoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinin, 15 Temmuz darbe girişiminin seyrini değiştirdiğini iddia eden bir makale yazdı.

Salih Mirzabeyoğlu ve Burak Çileli ile ilgili görüşlerini de yazan Pierre Jovanovic’in makalesinde, El Kaide ve İbda fikir hareketinin birbirlerine yakın veya benzer hareketlermiş gibi yanlış değerlendirmeler de göze çarpıyor. El Kaide’den uluslararası bir terör örgütü olarak bahseden Pierre Jovanovic’, aynı makale içerisinde bahsettiği İbda fikir hareketini ise bir Türk İslam hareketi olarak ele alıyor.

Salih Mirzabeyoğlu’nun uzun yıllar hapis yattıktan sonra birden dışarı çıktığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini, hemen ardından meydana gelen 15 Temmuz darbesinde de Salih Mirzabeyoğlu ve İbda hareketinin, CIA ajanlarının hakkından geldiklerini ifade eden Pierre Jovanovic, makalesinde hadiseleri şu sözlerle ifade ediyor:

“Muhatabımın yol arkadaşı ve fikir babası meşhur Salih Mirzabeyoğlu, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Ama 23 Temmuz 2014’te birdenbire hapisten çıkartılıp, hemen arkasından 29 Kasım 2014’te Saray’a davet edildi. Bu gelişme, İslâmcılara yönelik bir mesajdı. Bunlar, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde camilerden harekete geçerek, tüm halkı isyana davet edip, CIA kuklalarının hakkından geldiler.

Erdoğan temkinli bir karaktere sahip ve daha önemlisi vizyon sahibi biri. Salih Mirzabeyoğlu ile bu görüşmesi olmasaydı, belki de darbe gecesi Türkiye’nin sonu çok farklı olacaktı!”

 

Yazan Editör - Tem 20 2019. Kategori Dünya, Gündem, Kültür Sanat, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.