Kafkasya’da Maykop Camii Gerginliği

2019’un Mart ve Nisan aylarından bu yana süren Maykop Camii sorunu halen sürüyor.

Adıgey Cumhuriyeti’nin sembollerinden olan Maykop Camii’nin mülkiyeti, Rusya merkezi yönetimi tarafından Savunma Bakanlığı’ndan alınıp, Nisan ayında Adıgey Cumhuriyeti Müftülüğü’ne devredilmişti. Ancak bu gelişme üzerine Savunma Bakanlığı temyize başvurmuş, binanın Savunma Bakanlığı envaterine yeniden işlenmesini istemişti.

Kafkasya’dan haberler veren medyaya ve sivil toplum örgütlerine göre, temyiz mahkemesi 8 Haziran’da Rusya Savunma Bakanlığı’nın itirazını değerlendirdi ve talebi reddetti. Bu kararla birlikte Maykop Camii bundan böyle Adıgey Cumhuriyeti ve Krasnodar Bölgesi Müslümanları Manevi Yönetimi’ne bağlı olacak.

Rusya Savunma Bakanlığı Krasnodar Bölge Yönetimi ise mahkemenin kararıyla ilgili bir açıklama yapmadı ve caminin envanterden çıkarıldığını da duyurmadı.

Tarihçi Azamat Buzarov’a göre, Adigey Cumhuriyeti’nin sembollerinden biri olan Maykop Camii’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor ancak sosyalist devrim öncesi 1910’lu yıllardaki gazetelerde adı geçiyor.

 

 

Yazan Editör - Tem 20 2019. Kategori Dünya, Gündem, Kültür Sanat, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.