İbrahim Vubuli Çin’e Ölüme Gönderiliyordu

Haber Nida’nın haberine göre, önceki gün gözaltına alınarak Çin’e iade edilmek istenen Uygur Türk’ü, Doğu Türkistanlı İbrahim Vubuli, kamuoyunun yoğun baskısı sonrası serbest bırakıldı.

Türkiye’de son yılardır özellikle Uygur Türkleri ve Kafkasya muhacirleri özelinde bir “Rusya ve Çin’e iade etme” kepazeliği ısrarla sürdürülüyor. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti dönemlerinin hiçbir zaman dilimde, son yıllardaki muhacir katliamı görülmedi. Kamuoyunun tüm tepkilerine rağmen halen aralıklarla süren bu vicdansızlık bitecek gibi  de görünmüyor.

İbrahim Vubuli de bu vicdansızlığın kurbanlarından biri olarak, Çin’e iade edilmekten son anda kurtulan, Doğu Türkistanlı bir Türk.

Konya İl Göç idaresine, 26/06/2019 tarihinde ikametinde herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için kendisi giden ve orada G-87 tahdit kodu ile gözaltına alınan Uygur Türkü İbrahim Vubuli, aynı gün sabah erken saatlerde, Türk katili Çin Devleti’ne iade edilmek üzere Muğla Geri Gönderme Merkezi’ne nakledilmişti.

Doğu Türkistanlı Uygur Türkü kardeşimiz Hafız İbrahim Vubuli, bu vahşi olay karşısında yükselen tepkiler üzerine Muğla Geri Gönderme Merkezi’nden serbest bırakıldı.

İbrahim Vubuli’nin avukatı Sayın Kazım Birtane de, olay üzerine şu açıklamayı yaptı:

Doğu Türkistan’lı kardeşimiz İbrahim serbest bırakıldı. Konya’ya dönüyor.

Gözünüz aydın çocuklar, gözünüz aydın vefalı büyük Türk Milleti.

Allah’ım, Doğu Türkistanlı Müslüman bir Türk’ün katil Çin’e teslim edilmemesi için bana da bir görev verdiğin için sana sonsuz şükürler olsun.

Sürecin başından sonuna dek takipçisi olan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanımız Mustafa Destici başta olmak üzere, sürece katkı sunan bütün sivil toplum kuruluşlarından, siyasi parti temsilcilerine, sürece katkı sunmak için arayan bütün avukat arkadaşlarıma, en önemlisi çağrımıza destek olan vefalı büyük Türk Milleti’ne çok teşekkür ederim.

İbrahim kardeşimizle Konya’ya döndüğünde bir basın açıklaması düzenleyeceğiz.

Göç idarelerinin vermiş ve verecek olduğu tüm bu hukuksuz ve vicdansız kararları da sonuna kadar takip edeceğiz.

Avukat Kazım BİRTANE

 

Yazan Editör - Tem 5 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.