Nalçik’teki Çerkes Örgütünden Bildiri

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te faaliyet gösteren Nart Xeku Xase isimli Çerkes kuruluşu “Çerkes Kimliği, Vatanı, Bayrağı, Dili, Kültürü” başlıklı bir metin yayınladı.

Türkiye’deki Çerkesleri eleştiren metinde, Kafkas halklarının tamamının kendi etnik isimleriyle kurumlar kurduğu, bunu sadece Çerkeslerin yapmadığı iddia ediliyor.

“Birleşik Kafkasya”, “Kafkas” gibi sözcüklerin Çerkesya’da kullanılmadığı ifade edilen açıklamada, derneklerdeki Abhaz, Oset, Çeçen bayraklarına anlam veremediklerinin altı çiziliyor.

Türkiye’deki Çerkeslere yönelik bildirinin içeriği şöyle:

“Uzun zamandır diasporada var olan durum ile ilgili görüşümüzü dile getirmek istiyoruz. Uzun yıllar ‘Kafkas’ kimliği altında örgütlenmenizin, kendinizi ‘Kafkasyalı’ olarak tanıtmanızın ‘haklı’ nedenleri vardı. 19. yüzyılda Osmanlı topraklarına sürülen, aynı kaderi paylaşan Kafkasyalılar olarak birbirinize sahip çıktınız.

Çerkes kimliği, yaşadığınız ülkelerde yasaktı ve tarihi vatanınız Çerkesya ile hemen hemen hiç bağınız kalmamıştı. Ama artık bu nedenler ortadan kalktı. ‘Çerkes’ kimliği yasak değil. Bizimle ilişkileriniz var, gidip geliyor, buradaki yaşamı kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Gelemeyenler internet sayesinde gerekli bütün bilgilere hızla ulaşabiliyorlar. Ve artık Kuzey Kafkasya’da yaşayan bütün halkların; Abhazların, Osetlerin, Çeçenlerin, Karaçay-Balkarların… ulusal-etnik kimliklerine sahip çıktıklarını, ulusal örgütlenmeleri ile kendi geleceklerini örgütlediklerini biliyorsunuz.

Bu halklar, takip ettiğimiz kadar, diasporada da ulusal kimliklerine sahip çıkıyor, örgütleniyorlar. Kendi dernekleri, fFederasyonları ve vakıfları var. Kendi anadillerini kullanıyor veya derneklerinde anadillerini öğretiyorlar. Eylemlerinde sadece kendi ulusal bayraklarını açıyorlar. Ama Çerkesler (Adığeler) bu konuda aynı duyarlılığı göstermiyorlar. Bir karmaşa ve kafa karışıklığı var.

Bazı dernekler hala ‘Kafkas’, bazıları ‘Birleşik Kafkas’ veya ‘Çerkes-Kafkas’ derneği, bazıları ‘Çerkes’ ama ‘Adıge’ değil! Bazıları bütün Kafkas halklarının veya Adığe olmayan başka halkların da Çerkes olduklarını iddia ediyorlar. ‘Çerkes Halkları’ ve ‘Çerkes dilleri’ gibi garip şeyler söylüyorlar. Çerkesleri temsil ettiğini iddia eden en büyük kurumun adı ‘Kafkas Dernekleri Federasyonu.’

Derneklerde, eylemlerde Çerkes olmayan halkların: Abhazların, Osetlerin, Çeçenlerin… bayrakları da taşınıyor, bu halklar dünyaya ‘Çerkes’ gibi tanıtılıyorlar. Bunu gerçekten anlamıyoruz. Siz hiç Çerkeslerin vatanında, tarihi vatanımız Çerkesya’da, böyle bir şey gördünüz mü? Böyle bir söylem duydunuz mu? Kafkasya’da böyle bir çalışma veya böyle bir ‘birlik’ var mı?

Diasporada milyonlarca Çerkes (Adığe) yaşıyor. Bu, hem diasporanın kendisi için, hem de bizim için büyük bir güç. Ama artık bu yanlışlara bir son vermek, vatan ile diaspora Çerkesleri arasında bu konularda birlik olmak, ‘zı l’epk, zı Xek’u, zı Bze, Zı xabze’ (tek halk, tek vatan, tek dil, tek xabze) sloganında ve tarihi vatanımız Çerkesya’da birlik olma idealinde birleşmek istiyoruz. Diaspora Çerkeslerinin (Adığelerinin) hızla bu konularda adım atmaları ümidi ve dileğiyle.”

Türkiye’deki Çerkesler sosyal medya üzerinden görüşlerini açıklarken metinde hedef gösterilen kurumlar sessizliğini korumaya devam ediyor.

Kaynak: Ajans Kafkas

 

Yazan Editör - Tem 3 2019. Kategori Dünya, Gündem, Kültür Sanat, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.