Rusya’nın Koçesoko Komplosu Netleşiyor

Kochesoko’ya tertiplenen komplo ile ilgili detaylar netleşmeye başlıyor:

“YA UYUŞTURUCUNUN SANA AİT OLDUĞUNU KABUL EDERSİN, YA DA SENİ ŞİMDİ ÖLDÜRÜRÜZ.”

Adını açıklamayan bir kaynak, aktivist Kochesoko’nun tutuklanması hakkında Daily Storm’a açıklamalarda bulundu.

Kaynak, “Martin arabada yalnızdı. Erkek kardeşi arkasından gelen başka bir arabadaydı. Kochesoko maskeli ve silahlı en az 10 adam tarafından durduruldu, arabadan sürüklenerek indirildi, yüzüstü asfalta yatırıldı ve kafasına silah dayanmış vaziyette iken maskeli adamlar tarafından uyuşturucular ceket cebine ve koltuğun altına kondu. Ve kendisine iki seçeneğinin olduğu söylendi: ‘Ya uyuşturucunun sana ait olduğunu kabul edersin, ya da seni şu an öldürürüz, eline de silah tutuşturup, bir Vahabi olduğunu açıklarız” dediklerini aktardı.

Martin Kochesoko’nun erkek kardeşi, akrabalarını ve arkadaşlarını yardım için çağırdı, ancak cumhuriyetin farklı köylerinden geldiklerinde, “Khabze” başkanına silah zoruyla “itirafname” imzalattırılmıştı.

Aynı kaynak, “delil oluşturmak için ellerine uyuşturucu sürüldü, paketlere elleri bastırılarak parmak izleri oluşturuldu.” Kaynak, “Kafkasya’da kolluk kuvvetlerinin bir adamı vurması ve sonrasında aşırılıkçı ilan etmesi standart bir durumdur” diye konuştu.

Daily Storm’un öğrendiğine göre, Kochesoko’ya zorla itirafname imzalattırıldıktan sonra, kendisine bir devlet avukatı tahsis edildi. Ve kolluk kuvvetleri itiraftan caymaması için şiddetli baskıya devam etti.

Ek olarak, ilk önce Kochesoko’da sadece 5 gram esrar bulunduğu dava dosyasının ekran görüntüsünden anlaşılıyor. Sonrasında Kochesoko’nun üzerinde bu defa “263 gram esrar” bulunduğu açıklandı ve kanallardaki önceki bilgiler aniden yok oldu. Geriye dava dosyasındaki bu ilk ekran görüntüsü kaldı.

Kabardey-Balkar İçişleri Bakanlığı bu durum hakkında yorum yapmayı reddetti.

Birkaç gün boyunca aile üyeleri ve ailesi tarafından tutulan avukat dahi Kochesoko’yla görüştürülmedi. 12 Haziran’da, yerel Kamu Gözlem Komisyonu üyesi olan Zaur Zhemukhov’un kendisiyle görüşmesine izin verildi. Martin, “gözaltı koşullarından şikayeti olmadığını ancak üzerine atılı suçları da kabul etmediğini” söyledi.

İnsan hakları temsilcileri Çerkes aktiviste, haklarının ihlal edilmesi durumunda nereye ve nasıl başvurması gerektiğini söyledi. Zhemuhov, İnsan Hakları Temsilcilerinin ve Kamu Gözlem Komisyonu üyelerinin Kochesoko’ya dava hakkında soru sorma haklarının olmadığını açıkladı. Zhemukhov tekraren, “kendisine isnad edilen suçları asla kabul etmediğini” belirtti.

Martin Kochesoko, Çerkeslerin ulusal kimliğini korumak için çalışan Kabardey-Balkar’daki önde gelen aktivistlerden biridir.

Arkadaşı Ashamaz Shamakho’ya göre Kochesoko, 2006’dan beri sosyal faaliyetlerde bulunuyor. Kochesoko davasındaki siyasi nedenlerle tutuklanmasının ardından, “Khabze” ofisinde arama bahanesiyle tüm teçhizata el koyan güvenlik güçleri, kurumun çalışmasını da adeta felç etti.

Shamakho, “Çerkes ulusal hareketini oluşturan insanlardan biriydi, anadili ve kültürünü koruma yönünde çok faaldi” dedi.

Shamakho, Kochesko’nun arabada bulunduğu iddia edilen uyuşturucuyla bir alakasının olmadığından emin:

“Uyuşturucunun konulduğunu düşünüyorum. 10 yılı aşkın bir süredir tanışıyoruz, bırakın uyuşturucuyu, hiç sigara içmedi, hiç alkol kullanmadı, gayet sağlıklı bir yaşam tarzı vardı.”

Martin’in arkadaşları, tutuklamadan önce bu yönde bir altyapının oluşturulduğunu ve Kochesoko’nun tutuklanmasının da bunu “doğrular” nitelikte olduğuna işaret ediyor.

Ashamaz Shamakho, “Otomobilinde uyuşturucu bulunmasından bir hafta önce, gizli birileri çeşitli sosyal medya kanallarında Martin hakkında sahte bilgiler yayınlayarak akıl almaz iftiralar attılar; “Bu durum, eylemin planlandığını gösteriyor. Tecrübelerime göre eğer bu tür kaynaklar bazı aktivistlere çamur atmaya başlarsa, bunun tek bir anlamı vardır, olan da budur.”

Bir diğer arkadaşı Zamir Shukhov, Martin’in tamamen siyasi entrikaların kurbanı olduğundan emin. Shukhov, “Martin’i şimdi Nalçik yakınlarındaki Kendelen Köyü’nde geçen yıl yaşananlardan dolayı suçlamaya çalışıyorlar, en azından uyuşturucu için ceza almasını sağlamak için bu konuyu da açıkça şantaj malzemesi yapıyorlar” dedi.

Nail SÖNMEZ

Kaynak: Sayın Nail Sönmez’in sosyal medya hesabından iktibas edilmiştir. Ayrıca yazıyla ilgili orjinal haberin adresi için tıklayınız.

 

Yazan Editör - Haz 15 2019. Kategori Dünya, Gündem, İktibas, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.