Rusya Tansiyon Düşürüyor: Oyub Serbest

Çerkes halk hareketi Xabze lideri Martin Koçesoko’nun tutuklanmasının ardından, daha önce yine Koçesoko gibi “uyuşturucu bulundurma” düzmecesiyle tutuklanan Çeçen insan hakları gönüllüsü Oyub Titiev’in serbest bırakılacağı açıklandı.

Oyub Titiev’in bir haftaya kadar serbest kalmasına gerekçe olarak yerel yetkililerin “iyi hal” açıklaması yapsalar da, asıl sebebin Rusya’nın Kafkasya’da yükselen tansiyonu dengeleme manevrası olduğu anlaşılıyor. Bilindiği gibi Martin Koçesoko’nun tutuklanmasına karşı tepkiler tüm Kafkasya’ya yayılmış, Kuzey Kafkasya’da tansiyon çok yükselmişti.

Rusya, yükselen tansiyonu dengelemek için, Koçesoko’yu destekledikleri gerekçesiyle tutukladığı eylemcileri serbest bırakmak zorunda kalmıştı. Görünen o ki Rusya şimdi de, daha önce tutukladığı ve uzun süredir hapiste tuttuğu bir Çeçen insan hakları eylemcisini normal tarihinden çok önce serbest bırakarak, Kuzey Kafkasya’yı sakinleştirmeyi ve yükselen tepkileri bölge bölge azaltmayı planlıyor.

 

Yazan Editör - Haz 12 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.