Rusya’nın Çerkes Operasyonu Sürüyor!

Kuzey Kafkasya’da işgalci varlığını sürdüren Rusya Federasyonu, operasyonlarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de bir Çerkes Kültür Evi açılışına elçilik düzeyinde katılarak Türkiye’de yaşayan Çerkesleri kazanma manevralarına bir yenisini katan Rusya, işgal düzeni açısından riskli gördüğü Kuzey Kafkasyalı unsurlara ise operasyon üzerine operasyon düzenliyor.

Türkiye’de yaşayan Çerkeslere şirin görünme manevraları yapan Rusya, Kafkasya’da geniş bir kitleye hitap eden ve legal statüsü olan Çerkes sivil toplum örgütü Xabze’nin lideri bir Çerkes gencini ise tutukladı.

Xabze isimli Çerkes sivil toplum örgütünün lideri konumundaki Çerkes genci Martin Kocshesoko (МАРТИН КОЧЕСОКО) milliyetçi söylemleri ile Çerkes toplumunun sevdiği bir mücadele adamıydı. Hiç bir yasa dışı işi olmayan, sigara bile kullanmayan Kochesoko, Nalçik’teki bir operasyonla, yanında uyuşturucu bulundurduğu gibi düzmece bir gerekçeyle tutuklandı.

Son dönemde Kafkasya’daki milli uyanış işaretlerinden son derece rahatsız olan Rusya, geçtiğimiz günlerde Çerkes Bayrak Günü’nde kutlama yapan Çerkesleri de engellemişti.

Martin Kochesoko’nun tutuklanmasının ardından, Çerkes sivil toplum örgütü Xabze’nin ofislerine de baskınlar düzenlendiği ve alakasız arama taramalar gerçekleştirdiği bildiriliyor.

 

Yazan Editör - Haz 9 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.