Kırım İçin Mücadele Çağrısı!

Rus işgali altındaki Kırım’ın kurtuluşu yolunda, Kırım Tatar aktivistler yeni bir adım attı.

Kırım Tatar aktivistler, yarımadanın ortaklaşa Ukrayna’ya geri alınması için yeni parlamentonun siyasi gündemini şekillendirmeye dair insan hakları savunucuları, bilim adamları ve uzmanların katılımını gerektiren ortak bir bildiri yayımladı.

Bildiriyi Kırım Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Arsen Jumadilov şahsi Facebook hesabı üzerinden yayımladı.

BİLDİRİDE 15 KIRIM TATAR AKTİVİSTİN İMZASI VAR

Bildiri üç ana prensipten oluşuyor.

İlk iki prensip Kırım’ın geri alınması ve yeniden entegrasyonuyla ilgiliyken, üçüncü prensip ise Kırım yarımadasının Rusya tarafından uzun zamandır sürdürülen insanlık karşıtı politikalarının bir sonucu olarak ihlal edilen Kırım Tatarlarının haklarının geri alınması ile ilgili.

15 Kırım Tatar aktivistin hazırladığı bildiriye dair aktivistler, “Ukrayna’nın bu konudaki devlet politikası, Kırım Tatar halkının Ukrayna’da ulusal bölge özerkliği biçiminde kendi kaderini tayin hakkının gerçekleştirilmesini sağlamayı amaçlayacaktır. Kırım Tatar halkı diğer siyasi, ana dil, kültürel, sosyal ve ekonomik haklardan oluşan bir kompleksi geri kazanmada devletten destek alacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: QHA

 

Yazan Editör - Haz 9 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.