Çerkes Operasyonu Dağıstan’a Sıçradı!

Rusya’nın, Çerkes milliyetçilerine karşı başlattığı operasyonlara tepkiler büyürken, Nalçik’te tutuklanan Çerkes sivil toplum örgütü Xabze lideri Martin Koçesoko’ya destek açıklamaları yapan Dağıstanlı iki kişinin de Dağıstan’ın Mahaçkale şehrinde gözaltına alındıkları bildiriliyor.

Bağımsız kaynaklardan gelen bilgilere göre tutuklananlar, Avukat Arsen Magomedov ve Bizim Şehrimiz Derneği mensubu Murat Monapov. Görüştüğümüz bazı yerel kaynaklar, yerel yetkililerin tedirgin olduklarını ve olayların İnguş ve Çeçen bölgelerine de sıçramasından tedirgin olduklarını bildiriyorlar.

Rusya’nın yükselen Kafkas milliyetçiliği karşısında gücü her geçen gün kendiliğinden tükenirken, Kuzey Kafkasyalıların da gerek Kafkasya’da, gerekse diasporalarda birlik arayışları ve birbirlerini desteklemeleri dikkat çekiyor.

 

Yazan Editör - Haz 9 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.