Birleşik Kafkasya Derneklerinden Açıklama!

Samsun ve İstanbul Birleşik Kafkasya Dernekleri, Çerkes sivil toplum örgütü Xabze lideri Martin Kochesoko’nun düzmece bir gerekçeyle tutuklanması ve Rusya’nın Çerkes toplumu üzerindeki artan işgalci baskıları hakkında ortaklaşa bir bildiri yayınladılar.

Bildiri şöyle:

KAMUOYUNA DUYURU

Merkezi Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’te bulunan sivil toplum örgütü “Xabze”nin Başkanı Martin Koçesoko’nun “uyuşturucu kullandığı” iftirası ile iki gün önce gözaltına alındığını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Çerkes aktivisti Martin Koçesoko daha önce de defalarca devlet görevlilerince çeşitli baskılara maruz kalmıştı.

Martin Koçesoko’ya yapılan bu adaletsiz uygulama, Rusya merkezi yönetiminin ve yerel uzantılarının bilinen totaliter işlemlerinden birisidir. Antidemokratik sömürge yaşamını sürdürmeye kararlı bir totaliter yapının tarihi Çerkesya topraklarının yeniden ihyasını ve kardeş halkların birlik ve dayanışmasını önceleyen sivil toplum girişimlerine ve bu mücadeleye hayatını vakfeden Martin Koçesoko gibi aktivistlere tahammül göstermesi zaten mümkün değildi.

Aynı tahammülsüzlük, doksanlı yılların başından itibaren anavatanlarına dönen ya da dönme çabası içinde bulunan diaspora insanına da gösterilmektedir. Vatandaşlık alan ya da yıllarca oturum bürokrasisi ile boğuşan ama bir yandan da vatanının (Kuzey Kafkasya) geleceğine yönelik çabalara katkı sunmaya çalışan idealist kişiler ve aileleri de çeşitli baskılarla yüzleşmek durumunda kalmışlardı. Baskı süreci devam etmektedir. Vatandaşlıkları ya da oturumları iptal edilen ya da iptal aşamasında bulunan onlarca kişiye yakın dönemde yenileri de eklenebilir.

Demokratik sınırlar içinde legal faaliyetler sürdüren “Xabze” örgütüne ve Martin Koçesoko’ya yapılan bu hukuk dışı uygulama, bölgedeki sivil toplum çalışmalarını yıldırmak ve sindirmek amacının yanı sıra legal örgütlenmeleri umutsuzluğa sürükleyerek radikalleştirmek ve 2005 Nalçik olaylarında olduğu gibi sonu belirsiz provakasyonlara çekme amacı da taşıyabilir. Yakın geçmişte büyük acılar yaşayarak tecrübe ettiğimiz trajik olaylardan ders çıkararak, gelişen sivil hareketleri baskı, iftira ve tehditlerle sindirmek ya da kriminalize ederek yok etmek isteyecek FSB stratejilerine de azami dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu endişelerimizi bertaraf etmenin tek yolu tamamen sivil alanda gelişen legal mücadelelere ve aktivistlerine var olan tüm gücümüzle destek olmaktır.

Kuzey Kafkasya’nın ve özellikle diasporaların anavatandaki bu antidemokratik atmosfere seyirci kalmamaları ve zaman kaybetmeden harekete geçmeleri gerekmektedir.

Gün birlik ve dayanışma günüdür!

Hem anavatanda hem de başta Türkiye diasporası olmak üzere tüm diasporalarda; sivil toplum örgütlerinin, kanaat önderlerinin, aktivist ve entelektüel çevrelerin, ortak bir kampanya ile ön koşulsuz bir araya gelmelerini ve bu fasit daireyi kıracak, çözüm odaklı bir çalışma başlatmalarını öneriyoruz.

İstanbul Birleşik Kafkasya Derneği & Samsun Birleşik Kafkasya Derneği

 

Yazan Editör - Haz 9 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.