Rusya’da Timur’u Dinleyen Çeçen’e Ceza

Rusya’da Timur’u Dinleyen Çeçen’e Ceza
  • 07.06.2019
  • 380 kez okundu

Rusya’nın sözde Şelkovskoy Bölge Mahkemesi, 90’lı yıllarda direniş saflarında hem asker hem de müzisyen olarak yer almış olan Timur Mutsurayev’in şarkılarını dinlediği ve yayınladığı gerekçesiyle, bir Çeçen Cumhuriyeti vatandaşını 1500 Ruble para cezasına çarptırıldı.

Çeçenya’da, Timur Mutsurayev’in şarkılarını dinlediği veya sosyal ağlarda paylaştığı için Rusya’nın sözde mahkemelerinde cezaya çarptırılan çok sayıda Çeçen bulunmakta. Bununla birlikte, Rusya “aşırılıkçı materyal” olarak kategorize ettiği binlerce müzik eseri ve çok sayıda sanatçıyı dinlediği gerekçesiyle Kırım, Ryazan, Tomsk, Novgorod ve Soçi gibi bölgelerde birçok insanı cezalandırdı ve cezalandırmaya devam ediyor.

Rusya’nın sözde mahkemelerinin verdiği cezalardan, Timur Mutsurayev’in şarkılarının yasaklı olduğunu bilmeden müzik ve video barındıran internet siteleri de etkileniyor.

Timur Mutsurayev, 90’lı yıllarda sadece Çeçenler değil, Rus askerler tarafından da dinlenen ve Çeçen-Rus savaşları döneminde ünlenen bir sanatçı. Birinci Rus-Çeçen savaşı döneminde aktif olarak direnişe katılan Mutsurayev, 2000’li yıllardaki ikinci savaş döneminde, Kafkasya Emirliği gibi oluşumlara mesafeli durdu ve iç-dış çatışmalara katılmadı. 2000 yılından 2008 yılına kadar Azerbaycan’da yaşadı, sonrasında Çeçenya’ya geri döndü ve sanatsal faaliyetlerine de ara verdi. 1976 Çeçenya-Caharkale doğumlu olan Timur Mutsurayev (Тимур Муцураев) halen Çeçenya’da yaşamını sürdürüyor.

 

 

Facebook ile yorum yapın:

Etiketler: Çeçen Cumhuriyeti / Çeçenya / İçkerya / russia / Rusya / Timur Mutsuraev / Timur Mutsurayev / Тимур Муцураев

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *