21 Mayıs – Geri Döneceğiz Rusya!

Şamil İGDE
Şamil İGDE
  • 20.05.2019
  • 262 kez okundu

Kafkas sürgünlerinin yıl dönümlerinde, aklıma  hep rahmetli Şamil Basayev’in şu sözü gelir ve kulaklarımda çınlar:

“Bize hala terörist diyen dünyanın suratına tükürmek istiyorum…”

21 Mayıs, Kuzey Kafkasya’nın; ülkemizin batı bölgesinin Çerkes toplumunun, biner biner değil, milyonları aşan sayıdaki nüfusunun, dünyanın gözleri önünde zorla topraklarından sökülüp, gemilere balık istifi doldurulup, ölüm yollarına; Karadeniz’in sularında yok olmaya zorlandığı günün yıl dönümü.

Sürgün-soykırım yollarında yaşanan korkunç acılar, sulara atılan kadınlar ve bebeklerden bahsetmeyeceğim.

Şamil Basayev’in bu sözüyle, ikiyüzlü dünyanın tükürülesi suratına dikkat çekip geçeceğim.

Dünyanın dört bir yanında Ermeni soykırım anıtları diken, Türkiye’yi olmayan bir Ermeni soykırımını kabul etmeye çağırıp duran, ibneler-sapıkların hakları(!) için AGİT komisyonlarıyla devletleri sıkıştırmaya çalışan medeni(!) dünyanın, söz konusu Kafkas (Kırım Tatarları ve Uygur soykırımları da bu cümleden olarak) soykırımları olduğunda oralı bile olmaması, Basayev’in bu sözünü bu günlerde daha anlamlı kılıyor.

Biz İlahi Adalet’e inanıyoruz.

Defalarca yaşadığımız soykırımların her defasında daha dirençli, daha bilinçli, daha şuurlu olarak yaşama tutunduk.

Çeçen şair Abuzer Aydemir’in dediği gibi:

Tunçtan dağlar kurşun gibi erise de,
Onursuz çıkmayız hayattan ve savaştan.
La ilahe illallah.

Bundan sonra da öyle olacak. Geleceğe, acılarımızla şanlı direnişlerimizi, tırnaklarımızla toprağa tutunup her seferinde yeniden ayağa kalkışlarımızı miras bırakarak yaşayacağız. Ve İlahi Adalet’in tecelli edeceği güne doğru yürümeye devam edeceğiz.

Yaşamaya devam edeceğiz derken… Nasıl?

Geçenlerde, şarkî Kuzey Kafkasya yani Dağıstan’la alakalı güzel araştırmalar yapan bir arkadaşla sohbet ederken, Rus halkının Rusya’nın bitişinden endişe ettiğini ve Yeltsin-Putin devrinden sonrası için endişelendiklerini ama bizim, yani özellikle de Kafkas diasporasının genelde böyle bir derdinin olmadığından teessürle bahsetti. Birkaç samimi Kafkas sivil toplum örgütü ve bir avuç samimi, güzide insan bunun dışında tabii.

Arkadaşımın tespiti bence de çok yerinde ve doğru. Rusya isimli, daha birkaç yüzyıllık mazisi olup, batılılar tarafından devletleştirilmiş yarı vahşi insan topluluğunun devleti önce Çarlık, sonra sosyalizm ve nihayetinde çökmesi an meselesi olan, soykırımcı-faşist ve ucube bir federasyon halinde yerle bir olmanın arefesinde.

Bize düşen, kendiliğinden enkaza dönüşmesi an meselesi olan soykırımcı-faşist ve vahşi Rus sürüleriyle çok yakın bir gelecekte yeniden yumruk yumruğa karşı karşıya gelecek olan Kafkasya’daki soydaşlarımızın yaşayacağı son kavgaya hazırlanmak. Fikri, siyasi, askeri, ekonomik vb. her sahada tahkimat ve hazırlık.

Rus emperyalizminin çok şiddetli sarsıldığı 1990’larda ansızın patlak veren Çeçenya ve Abhazya savaşları dönemine hazırlıksız yakalanan Kafkas kökenli Türk vatandaşları için, Putin sonrası çöküşe geçmesi mukadder olan vahşi sömürgeciye son darbeyi vurmaya hazırlık, artık siyasi bir tercih, kültürel etkinlik, hobi meselesi değil, milli bir vazifedir.

Yaşamaya devam edeceğiz derken… İşte böyle…

Bizim bu üç günlük dünyada şerefimizle yaşamamız ve şerefimizle veda edebilmemiz için tek yolumuz bu.

Bu duygular ve inanç içerisinde, 21 Mayıs’ta ve öncesi ve sonrasında soykırımlarda yitirdiğimiz milyonlarca insanımızı rahmetle anarken; yine bir şiirden, Mirzabeyoğlu’nun Aydınlık Savaşçıları eserinden bir parçayla bitiriyorum:

oyuncak tanımadan tüfeği tanıdı
kurşunu tanıdı
gerçek dostu
düşmanı tanıdı
konuşamadan öğrendi
özgürlüğün ne olduğunu
yürümeden daha ölümü tanıdı
çocuklarımız.

öğrendiler onlar için olmadığını
insan hakları beyannamesinin
öğrendiler birleşmiş milletler
domuzlar diktatoryasını
ve tanıdılar parçalanmış göğüslerinde
annelerinin
çağdaş uygarlığın sırtlan yüzünü.

filipin ordusu
amerikan uydusu
ya moskof ayısı
ya çin
işi var fahişe yüzlü devlerin.

Şamil İGDE

 

Facebook ile yorum yapın:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *