Venezuela’da Büyükelçilikler Sahnede

Geçtiğimiz günlerde Venezuela’da yaşanan darbe girişimi sonrası, darbeye taraf olan milletvekilleri, yabancı ülke büyükelçilik binalarına sığınmaya başladı.

Amerika ve batılı ülkelerin desteklediği muhalif Guaido ve destekçileri, geçtiğimiz günlerde halkı sokağa inmeye çağırmış, bir grup askerle birlikte sokak hareketi başlatmak istemişti. Maduro ve rejim taraftarları da sokağa inince olaylar sona ermişti.

Şimdi de olayların ardından yeni gelişmeler yaşanıyor. Darbe girişiminde yer aldıkları iddiasıyla bir kısım siyasetçi hakkında soruşturma başlatıldı ve dokunulmazlıkları kaldırılmak üzere. Bu gelişme üzerine bazı Venezuela milletvekilleri, ülkedeki yabancı ülke büyükelçilik binalarına sığınmaya başladı.

Venezuela’daki darbe girişiminin başarısızlıkla sona erdiğini ve Maduro’nun savaşı kazandığını öne sürenlere göre, muhalif milletvekillerinin yabancı ülke elçiliklerine sığınmaları bir zafer. Ancak darbelerin veya devrimlerin bir süreç meselesi olduğunu öne sürenlere göreyse, yabancı ülke elçiliklerinin de olayların fiilen içine girmesi, Maduro’nun etrafındaki çemberin daraldığı ve bundan sonra işinin daha zor olacağı anlamına geliyor.

Muhalif milletvekillerinden Marianela Magallenes, İtalya büyükelçisinin evine sığındı. Yine muhaliflerden Richard Blanco, Arjantin büyükelçiliğine sığınmış durumda. Bununla birlikte, dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen birçok milletvekilinin de büyükelçiliklere sığınmaları ve kalkışmayı, uluslararası ölçekte derinleştirerek sürdürmeleri bekleniyor.

 

Yazan Editör - May 10 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.