Perinçek, Türkiye ve Çin İlişkilerini Düzeltecek

Maocu Çin devleti yanlısı fikirleri ve politikalarıyla tanınan Doğu Perinçek isimli şahıs, AK Parti’yi, Türkiye ile Çin devleti arasındaki ilişkileri bozmakla suçlayan ve MHP, BBP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’ni de, Çin ile ilişkilerin bozulmasında AK Parti ile aynı çizgide olmakla suçlayan bir açıklama yaparak, bozulan ilişkileri düzeltmek için Çin’e gideceğini açıkladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Doğu Perinçek isimli şahıs, geçtiğimiz günlerde Çin toplama kampında öldüğü haberleri çıkan Uygur sanatçı Abdürehim Heyit’in ölmediğini, gayet sağlıklı bir şekilde yaşadığını söyledi. Perinçek, Uygur sanatçı Abdürehim Heyit’in, Türk kimliğini savunan müzik eserleri yüzünden tutuklanmasından bahsetmedi.

2017 yılında da Çin’de bir toplantıya katılan Perinçek, Maocu Çin Devleti adına kendisiyle muhatap olan Çinlilere, Uygur Türklerine uygulanan zulümlerden bahsetmeden, Çin devletine desteklerini dile getirmişti. Çinli Wang Juauri ise Doğu Perinçek isimli şahsı, Türkiye’yi temsil eden biri olduğunu sanarak teşekkür etmiş ve şu sözleri söylemişti:

“Siz bizim eski dostumuzsunuz. İşbirliğimizi geliştirelim. Türkiye’den Uygur bölgemizde kışkırtıcılık yapan teröristler konusunda işbirliği yapmasını istiyoruz. Partiniz bu konuda çok bilgili. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Teröristlerin iade edilmesi gerekiyor. Bu konuda Türkiye’nin adım atmasını bekliyoruz.”

 

Yazan Editör - Şub 12 2019. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.