Akit’ten Dudayev’e “ABD Askeri” Yakıştırması

Yeni Akit gazetesinde bugün Muhammet Kutlu imzasıyla yayınlanan bir yazıda, Çeçenya’nın şehit devlet başkanı Cahar Dudayev ve askerlerinin 1995 yılındaki Caharkale (Grozny) savunmasının, ABD tarafından yapıldığı ve ABD’nin, Caharkale’de (Grozny) Rus ordusunu yenilgiye uğrattığı ifade edildi.

Teknik bir hata olduğunu ve düzeltileceğini sandığımız yazıya yazılan yorumlarda bazı yorumcular bu hususa dikkat çekmiş olsalar da, Akit gazetesinin internet sitesindeki haberin düzeltilmeden aynı şekilde durması, yüz binlerce evladını Ruslarla savaşırken şehit veren Çeçenlere iftira ve hakaret niteliği taşımaktadır.

Orta yaş grubunun tam olarak hatırlayamayacağı Caharkale (Grozny) operasyonu, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti ordusunun, işgalci Rus ordusuna ait yüzlerce tankı tamamen imha ettikleri, bununla birlikte Rus ordusunun bir tugay ve bir alayın toplamı halindeki güçlerinin tamamen yok edilmesiyle sonuçlanmıştı.

Akit yönetimine ve haberi hazırlayan şahsa şunu tekrar hatırlatırız ki; Cahar Dudayev ve onun askerleri tarih boyunca hiç bir zaman ABD’nin stratejik ortağı olarak birlikte hareket etmemişlerdir, Cahar Dudayev ABD’nin Kafkasya Projesi eş başkanı olmamıştır, Çeçenya’da herhangi bir tarihte herhangi bir ABD askeri üssü olmamıştır. Bilakis, Cahar Dudayev, dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un Erbakan aracılığıyla kendisine gönderdiği ve ABD yapımı olduğu söylenen bir uydu telefonuna kilitlenen Rus füzesiyle vurularak şehit olmuştu.

Düzeltilmediği taktirde Dudayev’e ve hayatlarını vatanları uğruna feda eden yüz binlerce Çeçen’e hakaret niteliği taşımaya devam edecek olan bu haberi ve düzeltmek için elini bile oynatmayan Akit yetkililerini protesto ediyoruz.

Haberin Akit’teki metnine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla.

Ebed Bizimdir – Şamil İGDE

 

Yazan Editör - Oca 18 2019. Kategori Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.