KAFKASDER’den Polonya’ya Abdurrakhmanov Mektubu

Çeçen Kafkas Muhacirleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği KAFKASDER, Polonya’nın Rusya’ya göndermek istediği Çeçen aktivist Tumso Abdurrakhmanov’un durumu için Polonya milletvekili Jaroslaw Kaczynski’ye bir mektup gönderdi.

Siyasi nedenlerle 2015 yılında Polonya’ya göç etmek zorunda kalan Abdurrahmanov’un durumu hakkında yazılan mektupta, KAFKASDER Başkanı Ali Viskhadziev, özetle şunları söyledi:

Sevgili Jaroslaw Kaczynski! Şu anda Çeçen halkı, uzun süredir acı çeken, çok zor bir dönemden geçiyor. Rus işgalcilere karşı iki kanlı savaş yüz binlerce masum insanın hayatına mal oldu, yüz binlerce Çeçen mülteci olmak zorunda kaldı, çoğu kişi Avrupa’ya sığındı ve Polonya da dahil olmak üzere … Çeçenler, 19. yüzyılda yaşanan Rus-Kafkas Savaşı sırasında ve tarihin diğer aşamalarında Polonyalıların yardımlarını asla unutmayacaklar. (…) Polonya, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev’in adının saygıyla anıldığı az sayıda ülkeden biri.

Tumso Abdurahmanov gibi Çeçenya’nın bağımsızlığı için mücadele edenler, ‘aşırıcılık yanlısı’ olarak nitelendirildikleri propaganda savaşının kurbanı haline geliyorlar. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Çeçen toplumunun temsilcileri olarak, yurttaşımız Tumso Abdurakhmanov’u savunmaktayız… Ve sizi başarılı bir politikacı ve iktidar partisi Hak ve Adalet’in kurucularından biri olarak, Rusya’da işkence göreceği açık olan Tumso Abdurahmanov’un Polonya’dan sınır dışı edilmesine ilişkin kararın iptali konusunda teşvik ediyoruz.”

Kaynak: Ajans Kafkas

 

Yazan Editör - Oca 10 2019. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.