İngiliz’in Plastik Çöpünü 25 Kuruşa Satmak

Milli Gazete yazarı Zeki Ceyhan, hükümetin “çevre kirliliğinin önüne geçme” bahanesiyle artık marketlerde tanesi 0,25 TL’ye sattırdığı alış veriş poşetleri üzerine bir araştırma yazısı yayınladı.

Yazıda Türkiye’nin, İngiltere’nin plastik çöplerini satın alan ikinci ülke olduğu, birinci sırada ise Malezya olduğu ifade ediliyor.

Rakamlara göre, Türkiye her yıl İngiltere’den 80.000 ton civarında plastik çöpü alıyor. Bu rakam göz önüne alındığındaysa, Türkiye’nin İngiltere için plastik çöplüğü olarak önem arz ettiğine dikkat çekiliyor.

Tüm bu rakamlar ve veriler dikkate alındığındaysa, marketlerdeki naylon alış veriş poşetlerinin artık parayla satılmasının asıl sebebinin “çevre temizliği” olmadığı, uygulamanın doğrudan doğruya “parasal sebeplerle” hayata geçirildiği ortaya çıkıyor. Zira, İngiltere’den her yıl on binlerce ton plastik çöp ithal edilirken “çevre kirliliğinden” bahsetmek pek mantıklı görünmüyor.

Yazan Editör - Oca 6 2019. Kategori Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.