Kafkas İslam Ordusu Kitaplaştırıldı

Kafkas İslam Ordusu Kitaplaştırıldı
  • 12.11.2018
  • 406 kez okundu

Azerbaycan ve Dağıstan’a düzenli askeri birliklerle girerek, Osmanlı’nın son döneminde, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti devletlerinin kuruluşunda büyük rol oynayan Kafkas İslam Ordusu hakkında, Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nesiman Yakuplu’nun yazmış olduğu “Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan’da İzleri” isimli kitap, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’nde tanıtıldı.

Çok sayıda davetlinin katıldığı tanıtımda bir konuşma yapan, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, “Kafkas İslam Ordusu, arkasında izler bırakarak buradan ayrıldı. O izler, aradan geçen 100 yılda hiçbir zaman silinmedi. Çünkü Azerbaycan halkı o izleri kendinden bilerek korudu” dedi.

Kafkas İslam Ordusu

Kafkas İslam Ordusu, dönemin Osmanlı Devleti Harbiye Nazırı olan Enver Paşa’nın emriyle kuruldu. Ordu denilse de, 12 bin asker kadar büyüklüğüyle bir tümen büyüklüğündeydi. Omurgasını Osmanlı subaylarının oluşturduğu ordunun komuta kademesinde birçok Kafkas kökenli general ve subay da bulunmaktaydı.

Nuri Paşa’nın kumanda ettiği ordunun er erbaş kadrosunun büyük bir bölümü de Kuzey Kafkasyalı ve Azerbaycanlı gönüllülerden müteşekkildi. Ordu önce Azerbaycan’a girerek Ermeni, Rus ve İngiliz kuşatmasını kırarak Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilanını sağladı. Daha sonra ordunun bir bölümü Dağıstan’a girerek, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanında rol oynadı.

Mondros anlaşmasının imzalanmasıyla, Anadolu’ya geri dönmek zorunda kalan Kafkas İslam Ordusu, İstanbul hükümetinin anlaşmasından sonra silahsızlandırıldı ve dağıtıldı. Bu gelişme üzerine Enver Paşa da bir daha İstanbul’a dönmeyip, yeni bir direniş ordusu kurmak üzere Türkistan’a geçti ve orada Rus askeri birlikleriyle yaşanan bir çatışma sırasında şehit düştü.

 

Facebook ile yorum yapın:

Etiketler: Azerbaycan / Dağıstan / Enver Paşa / Kafkas İslam Ordusu / Kafkasya / Nuri Paşa

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *