Diasporanın Laikleri, Kafkasya’nın Müslümanları

Kafkas diasporası içerisinde, daha örgütlü görünenlerin, laik kesim olduğu biliniyor. Genelde kendilerini solda konumlasalar da, daha çok Kemalizm soslu bir solculukları olduğu ve hayat tarzı üzerinden kendilerini var ettiklerini söyleyebiliriz. Bunu anlamak ya da hissetmek için, bu kesimin hakim olduğu derneklere başörtülü biri olarak gitmeniz yeterli.

Neyse konumuz diaspora değil, diaspora laiklerinin, Kafkasya’daki insan hakları ihlallerine yaklaşımı… Bu konudan uzak durmalarının sebebinin –Rusya muhalefetinden kaçmak vs. ile birlikte- yine hayat tarzı üzerinden tercihlerini belirlemeleri olduğunu düşünüyorum. Sonuçta insan hakları ihlalleri, son yıllarda Müslüman ahali üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bizim laik-seküler kurumlarımızın, hayat tarzına bakarak insan hakkı tercihinde bulunmalarını iki örnek üzerinden incelemek daha açıklayıcı olacak diye düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi Tsipine Aslan, Kabardey Balkar Cumhuriyeti’nde geçtiğimiz yıllarda hunharca katledildi. Seküler hayat tarzına sahip bir Adıge milliyetçisi olan Tsipine Aslan, aynı zamanda eski adetlere dönülmesi gerektiğini savunan bir kişiydi. Açıkçası bir Müslüman olarak –hem de kendisini Müslüman olarak ifade eden kişiler tarafından- öldürülmesi beni derinden üzmüştü. Ben, her görüşün kendisini özgürce ifade edeceği ve tebliğ faaliyetlerinin kısıtlanmaması gerektiğini düşünen biri olarak, Tsipine Aslan’ın ardından yapılan etkinliklere ve kendisinin unutturulmaması çabasına saygı duyuyorum. Sevenleri, destekleyenleri tarafından çeşitli derneklerde yapılan anma ve düğün (bu biraz komik farkındayım) organizasyonlarının olmasını da gayet normal karşılıyorum. Evet, unutturulmasın Tsipine Aslan…

Peki Kuaşev?

Diğer örneğimiz ise Timur Kuaşev… Timur Kuaşev, öldürülene kadar kendisini tanımıyordum açıkçası. Yaptığı işler konusunda da bir fikrim yoktu. Kendisinden, öldükten sonra haberdar olduğum ve buna çok üzüldüğüm ender kişilerdendir. Cinayetin ardından, Ajans Kafkas’ta çıkan haberler ve Guşıps’te yayınlanan bir yazı ile haberim oldu kendisinden. Kafkasya’da cesur ve yürekli insanların da olduğunun nişanesiymiş kendisi. Umudumuzu katletmişler. Bize de arkasından yasını tutmak kalmış. Kuaşev, İslamcılar ile Milliyetçiler arasında çatışma çıkmasın diye çabalayan, Soçi muhalefetinin sesini Rusya’ya ve dünyaya haykıran, “Çerkes soykırımı” diyen ve insan hakları ihlallerinden, toprak meselesine kadar bir çok konuda egemenlerin değil, halkın yanında olan bir aktivist gazeteciymiş.

Timur Kuaşev cinayetinin ardından, diasporadan verilen sesleri incelediğimizde ise oldukça cılız olduklarını görüyoruz. Bir kaç STK açıklama yaptıktan sonra, laik seküler Çerkeslerin kalesi konumundaki Kaffed’in kısa ve hiç bir şey söylemeyen bildirisi ile karşılaşıyoruz. Bir de tabi sağ olsunlar bize Timur Kuaşev’i tanıtan birkaç köşe yazısı-ben bir tane görmüştüm gerçi. Cinayetin üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti ve şu anda seküler-laik Çerkesler hatırlamıyorlar bile Timur Kuaşev’i. Neden sizce? Müslüman bir dindar olduğu için gündemde yer bulamamış olmasın sakın…

Üstelik bu kurumlar, en çok insan hakları vs. gibi daha çok sol terminolojiye ait kavramları kullananlar. İnanmıyorsanız, gidin Kaffed ve bağlı derneklerde bir anket yapın; Timur’u hatırlayan kaç kişi var, “insan hakları” diyen kaç kişi.

Bu iki örnek, aslında derneklerde başörtülü yada dindar kişilerin karşılaştıkları tavrın bir benzerini Kafkasya’ya bakış açısında da görüldüğünü gösteriyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Ben sadece laik-seküler kurumların, iki yüzlü tavrına ayna tutmaya çalıştım.

Ha, İslamcı yada muhafazakar kurumlar ne yapıyor ya da bu konuda neler yapılabilir derseniz, o da başka bir yazının konusu olsun…

Selâm ile…

Tamara ZENGİN

İktibas: Ajans Kafkas

 

Yazan Editör - Kas 7 2018. Kategori Dünya, Gündem, İktibas, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.