Kırım Haber Ajansı’nın Kafkasya Problemi

Geçtiğimiz ay, bir grup Kuzey Kafkasyalı Kabardey ve Balkar insan arasında yaşanan hadiseyi “Çerkes milliyetçileri Balkar Türklerine saldırdı” cümlesiyle duyurarak, adeta bir Rus istihbarat ajansı gibi davranan Kırım Haber Ajansı isimli site, Kuzey Kafkasya’da yaşanan hadiseleri çarpıtarak ortalığa yayarken, düzeltme isteklerine aldırış bile etmiyor.

Bu sözde haber ajansı, köşe yazarlarından biri olan M. Bahadır Dinçaslan isimli şahsın, 2016’da yazdığı “Kadirovlaşmak: Avrasyacı Tehlike” başlıklı yazısının içeriği hakkında birçok Kafkasyalı ve Çeçen’in defalarca düzeltme yapılmasını istemesine rağmen, yalan yanlış bilgilerle(!) dolu yazı hakkında halen bir açıklama yapmamayı ve yazıyı yayında tutmayı sürdürüyor.

Adı geçen şahsın yazısında, Cahar Dudayev, Aslan Maskhadov, Zelimhan Yandarbiyev, Şamil Basayev gibi Çeçen liderler hakkında Vahhabilik, kökten dincilik (o ne demekse) iftiraları atılırken, aynı direniş geleneğini sürgünde Çeçen İçkerya Meclisi’nin başkanlığını yaparak sürdüren Akhmed Zakayev için de “seküler” yakıştırması yapılıyor.

Hangi iftirayı, kime ve nasıl atacağını bile beceremeyen bu şahsın ve bu şahsın yalanlarını yayınlamakta sakınca görmeyen Kırım Haber Ajansı isimli sözde Rusya karşıtı ama pratikte Ukrayna yanlısı haber sitesinin maksadı zaten herkesin malumu olsa da, biz konu hakkında kısa bir açıklama yapmak isteriz.

Şöyle ki, ne Çeçenya’da ve ne de Kuzey Kafkasya’nın herhangi bir bölgesinde, Dudayev’den Zakayev’e kadar gelmiş geçmiş liderlerden hiç biri, hiç bir zaman Vahhabi olarak nitelendirilebilecek bir çatışmayı ve grubu organize etmemişler, bunun için çalışmamışlardır. Ve aralarından hiç bir zaman “sekülerlik” yanlısı hiç kimse de çıkmamıştır.

Afgan-Rus savaşından, Boşnak-Sırp savaşına kadar eskiden bu yana yaşanan tüm savaşlarda, milli ve Müslüman direnişçi unsurlara, orta doğu kökenli Müslüman gruplar destek olmuştur. Bu gruplar, aslında sayıca çok az olmalarına rağmen, başta Rusya ve yardakçıları olmak üzere tüm düşman güçler tarafından, destek verdikleri milli ve Müslüman direnişçileri kötülemek maksadıyla, istihbarat savaşlarında “kara propaganda” diye tabir edilen propagandalara konu yapılmışlardır.

Yazarın saçmaladığı hususlardan biri de Kadirov’a yönelttiği Vahhabi yakıştırmasıdır. Kadirov ailesi, Çeçen-Rus savaşının başında milli direniş saflarındayken, sonradan Rusya yanlısı bir siyasi çizgiye dönen ve dini görüş olarak ta sufi geleneği takip eden bir güç odağıdır. Zaten, Kadirov’a Vahhabi deme komedisi bir yana, Kadirov ailesinin iktidardaki ismi olan Ramzan Kadirov için tüm bağımsızlıkçı unsurlar Vahhabidir; bunu kendi ağzıyla yıllardır söylemektedir. Yazar ve site saçmalamadan önce Çeçenya’yı iyice araştırmalıdır.

Yine yazarın saçmaladığı hususlardan biri, ki aslında bize göre saçmalamıyor bunu kasten yapıyor; halen Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Meclis Başkanı olarak direniş geleneğine liderlik yapan Akhmed Zakayev’e yönelik “sekülerlik” iddiası. Bu yazıyı yazan şahıs ve Kırım Haber Ajansı isimli site, Zakayev’in liderlik yaptığı meclisin anayasasına birazcık göz atacak olurlarsa, belki bu iftiralarından utanacaklardır.

Ukrayna yanlısı yazar ve site, Çeçenleri bugünün “hibrit savaşlarına”  oyuncak olmak ve dünyaya “paralı asker” sağlamakla suçladıkları için, Ukrayna’nın bağımsızlık hareketine kendileri gibi sadece çeneyle değil, doğrudan silahlı destek veren ve Akhmed Zakayev’in liderlik ettiği meclise bağlı İçkerya askerlerinin varlığından utanmalılar.

Barındırdığı zehrin daha fazla yayılmaması için  sözü çok uzatmayarak bitirmek gerekirse;

Ne Çeçenya ne de Kuzey Kafkasya’nın direniş tarihinde, Kuzey Kafkasya halkının organize ettiği Vahhabi bir oluşum olmamıştır. Seküler bir oluşum da olmamıştır. Kuzey Kafkasya’nın direniş tarihi incelendiğinde, baştan sona kadar Allah’tan, vatandan ve milletten başka bir renk görülmesi mümkün değildir.

Bunun dışındaki yakıştırmalar, “kara propaganda” malzemesidir ve maksatlıdır. Kırım halkının bile tasvip etmediği bu şaibeli oluşuma ve bu oluşum üzerinden Kuzey Kafkasya’ya saldıran tiplere, kendilerini pazarlayacakları başka hedefler bulmalarını tavsiye ediyoruz.

 

Yazan Editör - Eki 20 2018. Kategori Dünya, Gündem, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.