MHP: Emeklilik Hakkı Gasp Edilmiştir!

MHP milletvekili Cemal Enginyurt, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda Meclis’te yaptığı konuşmada, “emeklilik bir lütuf değil haktır” dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlar olarak kamuoyunda uzun süredir tartışılan konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz bir konuşma yapmış, gündemlerinde erken emeklilik ile ilgili bir çalışma olmadığı söylemişti. Cumhurbaşkanı konuşmasında konuyu “bir de erken emeklilikçiler türedi” sözleriyle kapatmıştı.

Emeklilikte yaşa takılanlar kimlerdir?

Emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 öncesinde SGK primi ödemeye başladığı halde, 1999 yılını milat olarak gören yasal değişikliğin yürürlüğe girmesiyle ve geçmişe dönük olarak aleyhte uygulanmasıyla, emeklilik haklarını kaybeden çalışanlara denmekte.

Hukuk sisteminde, herhangi bir yasal düzenlemenin geçmişe doğru aleyhte işletilemeyecek olmasına rağmen, emekliliği yeniden düzenleyen bu yasa ilk kez geçmişe dönük olarak aleyhte işletilmiş ve emeklilik hakkı kazanan çalışanların hakları ellerinden alınmıştı. Kamuoyunda yıllardır tartışılan bu problemin çözümü noktasında tüm partiler aynı fikirde olmasına rağmen, AK Parti hakların iadesine halen karşı çıkıyor.

Meclis’te görüşülen konu hakkında konuşan MHP Milletvekili Cemal Enginyurt, bu tutumun bir hak gaspı olduğunu ifade etti. MHP adına konuşan Milletvekili Cemal Enginyurt’un konuşması videodadır.

 

Yazan Editör - Eki 18 2018. Kategori Gündem, Politika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.