Çin, Türk Akademisyenleri İdam Edecek

Çin’in esareti altındaki Uygur bölgesinin Türk akademisyenlerinden Prof. Dr. Taşpolat Teyip, Çin mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldı.

Prof. Teyip’i, milliyetçi eğilimleri olduğu iddiasıyla Urumçi’de tutuklandığı, milliyetçi eğilimlerle suçlanarak idam cezasına çarptırıldığı ve idamın 2 yıl sonra infaz edileceği bildirildi.

İşgalci Çin yönetimi, bir yandan Uygur Türklerini zorla toplama kamplarında kimliksizleştirmeye çalışırken, bir yandan da Türk aydınları “milliyetçilik” gibi suçlamalarla ya ağır hapis cezalarına çarptırıyor ya da idam ediyor.

Gelen haberlere göre, Prof. Dr. Taşpolat Teyip’le birlikte, eğitim müdürü Sattar Savut ve Prof. Dr. Halmurat Gafur’un da milliyetçi eğilimler sebebiyle 2 yıl sonra idam edilecekler.

 

Yazan Editör - Eki 11 2018. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.