Doğu Türkistan Milli Meclisi Kuruldu

Birincisi Paris’te düzenlenen ve halen devam eden Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, Doğu Türkistan Milli Meclisi ve Doğu Türkistan Bağımsızlık Teşkilatı’nın kurulmasına karar verildi.

20 değişik ülkeden delegelerin katıldığı toplantıda Milli Meclis’in başkanlığına getirilen ve konu hakkında bilgi veren Seyit Tümtürk, “Doğu Türkistan Bağımsızlık Teşkilatı adıyla bir teşkilatlanmaya da gidildi. Bu teşkilatımızda da yönetim kurulu oluştu, tüzüğü gözden geçirildi. 20 ülkeden 15 teşkilat ve 200’ün üzerinde delegenin oy birliğiyle, hem Doğu Türkistan Bağımsızlık Teşkilatı hem de Doğu Türkistan Milli Meclisi kuruldu. Bu teşkilat bizim siyasi organımızdır, Doğu Türkistan Milli Meclisi ise bütün Doğu Türkistan halkının, Doğu Türkistan teşkilatlarının ortak çatısı ve meclisidir. İnşallah bundan böyle tüm kardeşlerimizi bir çatı altında toplayıp, faaliyetlerimizi devam ettireceğiz” dedi.

 

Yazan Editör - Eki 5 2018. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.