Ali Viskhadzhiev: Kabardey ve Balkarlar Kan Kardeşlerdir

Çeçen Kafkas Muhacirleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Viskhadzhiev, Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin iki asli unsuru olan Kabardey ve Balkarlar arasında yaşanan tatsız olay üzerine açıklama yaparak, iki halkın, kan kardeşi olduklarını ve hadiselerin fitneye zemin hazırlamaması yönünde itidal çağrısı yaptı.

Açıklama şöyle:

KAFKASDER’in, Kabardey ile Balkar halkları arasında çıkan anlaşmazlık ile ilgili hitabı!

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla!

Kabardey – Balkar Cumhuriyeti’nde kardeş Kabardey ve Balkar halkları arasındaki provokasyonları birkaç gündür büyük bir üzüntüyle izliyoruz.

Bu ayrıca, Kabardeylerin, Kanjal Dağına (Malka nehrinin üst kısımlarına) yaptıkları atlı yürüyüş nedeniyle Kabardeyler ile Balkarlar arasında ilk çatışma da değildir.

Kabardey ve Balkar halkları arasında ilk ciddi çatışma Eylül 2008 tarihinde meydana gelmiştir.

Hiç şüphesizdir ki bu çatışma tam da Kabardey, Balkar ve Karaçay halkları, din kardeşleri olan Çeçen, İnguş ve Dağıstan halkları ile birleşme ve Kafkaslarda, Rus sömürgeciliğine karşı birlikte mücadele etme kararı verdikleri sırada Rus-Kafkas savaşının en yoğun döneminde, Lyubyanka duvarlarının ardında tezgahlanmıştır. Bu tezgahla, gizli servis elemanlarının tek bir amacı vardı: Milliyetçiliği körükleyerek aramıza nifak tohumları ekmektir.

Ne acıdır ki bizler, Kafkasya Müslümanları olarak, ortak tarihimizden hiç ders alamıyor ve sürekli aynı hataları yapıyoruz.

Sosyal ağlarda Karaçay, Çeçen ve İnguş halklarının, bu anlaşmazlıkta, sözde Balkarların yanında yer aldığı söylentilerinin aktif bir şekilde yayılması, 1944 yılında tüm Kafkas halklarının birlikte vatanlarından sürgün edildiği ve Kazakistan’a zorla gönderildiği, ayrıca bu tür söylentilerin Lyubyanka’dan yayıldığı gerçeğini değiştirmemektedir. Bu şekilde Lyubyanka, zorlukları da, başarıları da paylaşmasını bilen ve asırlardır barış içinde kardeş olarak yaşayan Kafkas halkları arasında düşmanlık tohumlarını yaymak istemektedir.

Din kardeşi olan, bundan da öte asırlardır aralarında kan kardeşliği bulunan Kabardey ve Balkar halkları arasında ciddi anlaşmazlıkların hiç bir zaman olmadığı, olmasının da mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Cephenin her iki tarafında yer alan din kardeşlerimize, kritik durumlarda Kafkas halklarının her zaman yanında olan aklıselime ve sükunete davet ediyor ve bu provokasyonlara prim vermemeye çağırıyoruz.

Diğer Kafkas kardeşlerimize de, anlaşmazlık yaşayan tarafların tutkularını ateşlememeye ve barışın tesis edilmesi için güçlü destek vermeye davet ediyoruz.

Allah yardımcımız olsun!

Ali VİSKHADZHİEV – Kafkasder Başkanı

21/09/2018 – Türkiye/İstanbul

 

Yazan Editör - Eyl 25 2018. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.