30 Milyon Uygur Türkü Kaç Dolar Eder

30 Milyon Doğu Türkistanlı kaç Dolar Eder?

Başlık biraz ağır oldu, farkındayım. Ancak yaşananlara tepkimi ifade edecek daha hafif bir başlık bulamadım. Çin yönetimi Doğu Türkistan’da alenen asimilasyon politikası uygularken çok sakin olamamamı mazur görün.

Doğu Türkistan’da neler oluyor? Çin yönetimi dünyanın gözü önünde Doğu Türkistanlı Müslüman Türk kardeşlerimize zulüm ediyor. En basit ifadeyle durum bu. Bu cümledeki her bir ifade özellikle seçildi. Cümle gayet basit, taşıdığı mana ise çok büyük. Birazdan buraya döneceğiz.

Doğu Türkistan, Müslüman Türklerce meskûn, Türklerin vatanı olan bir memleket. Ancak Çin diyor ki, burası Türk toprağı değil, burada yaşayanlar da Türk değil. Evet, gerçekten böyle diyorlar.

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’daki Türklerin bağımsızlık düşüncelerini ve hareketlerini bastırmak için onlarca yıldır uğraşıyor. Son yıllarda ise adeta boyut atladılar. Çin yönetiminin şimdiki uygulaması terbiye kamplarını açmak oldu. Yaklaşık iki yıldır Doğu Türkistan’daki kardeşlerimiz bu kamplara kapatılmaktadır. Birleşmiş Milletlerin açıklamasına göre 1 milyon, Çin’den gelen haberlere göre ise 2-3 milyon Müslüman Türk bu kamplarda esir edilmişlerdir.

Edinilen bilgilere göre kamplardaki şartlar, normal hapishane şartlarından daha kötü. Kamplarda yoğun bir şekilde asimilasyon çalışması yapıldığı biliniyor. Kamplara kimin ne için alındığı belli olmadığı gibi kimin ne zaman çıkacağı da belli değil. Çıkanların da genelde sağlam bir ruh halinde olmadığı bilgisi geliyor. Anlaşılan o ki, Çin yönetimi bu kamplar ile soydaşlarımızı ruhsuz, şuursuz, tam itaatkâr bir hale sokmaya çalışıyor.

Doğu Türkistan nüfusunun yaklaşık %10’u bu kamplara kapatılmış durumda. Düşünebiliyor musunuz, bir ülke nüfusunun onda biri sadece bu kamplarda. Diğer hapishaneleri ise bilmiyoruz.

Yazacak daha çok şey var ama kısaca durum bu, durum vahim.

Yukarıdaki cümleye dönecek olursak… Çin yönetiminin dünyanın gözü önünde zulüm yaptığını söyledim. Bu zulümden BM’nin haberi var, ki konuyla ilgili açıklama bile yapıldı. ABD’nni haberi var, ki Temsilciler Meclisinden Çin’e yaptırım uygulanması talebi geldi. Avrupa Parlamentosunun haberi var zira Dünya Uygur Kurultayı yoğun bir lobi çalışması yapıyor. Türk ve İslam dünyasının zaten haberdar olmaması mümkün değil. Netice itibariyle Çin ne yapıyor ne ediyorsa dünyanın gözü önünde yapıyor.

Konuyla esasen ilgili olması gereken Türk ve İslam ülkelerinden ne yazık ki ciddi bir tepki gelmedi. Bu yazı yazılana kadar bir Bangladeş’te protesto gösterisi düzenlendi, bir de Kazakistan’da basın toplantıları düzenlendi, açıklama yapıldı. Başka yok. Ne Türkiye’den ne Türk devletlerinden ne de koca koca Müslüman ülkelerden dişe dokunur bir açıklama geldi. Yukarıda özellikle ve defaatle Müslüman Türk dedim. Hani onlar bizim soydaşımız, hani onlar bizim dindaşımız, hani onlar bizim kardeşimiz ya… Buna rağmen kimseden ses çıkmıyor.

Son olarak yazının başlığına dönelim. Türk devletleri, soydaşları olan Doğu Türkistanlılar için niye ses çıkarmazlar? İslam devletleri, dindaşları olan Doğu Türkistanlılar için niye ses çıkarmazlar? Bunun temel sebebi Çin ile olan parasal ilişkiler. İthalat/ihracat rakamları, enerji

koridorları, finans merkezlerinde dönen milyarlarca dolarlık işlemler, yatırım anlaşmaları… İşte bütün bunlar Müslüman ve Türk olan, bunun da ötesinde insan olan, zulüm gören Doğu Türkistanlılardan daha önemli demek ki. Bu sebepten dedim ki 30 Milyon Doğu Türkistanlı Kaç Dolar Eder?

Recep KANALGA

Kaynak: Üç Tuğ Medya

 

Yazan Editör - Eyl 19 2018. Kategori Dünya, Gündem, İktibas, Politika, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.