Bakü’de Kafkas İslam Ordusu Sergisi

Osmanlı Devleti’nin son döneminde, imparatorluğun sınırlarını doğudaki kardeş topraklara doğru büyüterek devleti yeniden tahkim etmeyi planlayan Enver Paşa tarafından kurulan Kafkas İslam Ordusu anısına, Bakü’de bir sergi düzenlendi.

Sergide, Kafkas İslam Ordusu Kumandanı Nuri Paşa ve diğer subay ve askerlere ait resimler, döneme ait mektup, gazete ve muhtelif belgeler sergileniyor.

Kafkas İslam Ordusu, Osmanlı ordusuna bağlı, ancak müttefik devletlerle olan ilişkiler sebebiyle ismi Kafkas İslam Ordusu konulan ve çoğunluğu Azerbaycanlı ve Kafkasyalı gönüllülerden oluşan, Enver Paşa’nın kurduğu bir orduydu. Ordu, Azerbaycan’a girerek Ermeni işgalindeki Azerbaycan’ı kurtararak Azerbaycan Cumhuriyeti’nin, oradan da Dağıstan’a girerek Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli rol üstlenmişti.

Kafkas İslam Ordusu, Mondros anlaşmasının imzalanmasından sonra İstanbul hükümeti tarafından Türkiye’ye geri çağrılmıştı. Mondros anlaşması sonrası, anlaşmayı hazmedemeyen ve İstanbul hükümetiyle yollarını ayıran Enver Paşa da Anadolu’ya dönmemiş, Türkistan’a geçmiş ve orada Rus ve Ermenilerle çatışırken şehit düşmüştü.

 

Yazan Editör - Eyl 13 2018. Kategori Dünya, Gündem, Türk İslam. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Göndermeden önce alttaki eksik işlemi tamamlayınız. *

Ebed Bizimdir - Kuzey Kafkasya bölgesi ağırlıklı olarak, Türk-İslam coğrafyasından özel haberler, yorumlar ve makaleler.